StoryEditorWiadomości rolnicze

Inbred pod kontrolą

04.11.2019., 12:11h
Depresja inbredowa pociąga za sobą konkretne konsekwencje, jak słabsza płodność czy zdrowotność, mające także wymiar ekonomiczny. Im mniejsza populacja danej rasy bydła, tym zagrożenie inbredem, czyli kojarzeniem sztuk zbytnio spokrewnionych jest wyższe, co dokucza zwłaszcza w stadach czystorasowych. Odmiana czerwono- biała rasy hf, z jakiej słynie OHZ Głogówek, jest znacznie mniej liczna niż popularniejszy czarno-biały typ barwny. Jednak hodowcy z Głogówka znaleźli sposoby radzenia sobie z inbredem.
– W całym stadzie mamy ok. 8% krów i jałówek odmiany czarno- -białej, a to dlatego, że stosujemy buhaje red factor, czyli czarno-białe, ale będące ukrytymi nosicielami genu czerwonego umaszczenia, co oznacza, że ich potomstwo może być obu odmian barwnych.


Przy kryciu sztuk czerwono-białych tymi buhajami w 50% otrzymujemy cielęta czerwono-białe i w 50% czarno-białe, bo należy pamiętać, że gen warunkujący umaszczenie czerwono-białe zazwyczaj jest recesywny. Stosując te buhaje zwiększamy spektrum doboru rozpłodników, wychodząc poza jedną odmianę barwną, a więc przeciwdziałamy inbredowi oraz poprawiamy wartość genetyczną naszego stada, gdyż zazwyczaj te buhaje mają wyższy indeks od buhajów czerwono-białych – wyjaśnił główny hodowca Dariusz Kumorek, dodając, że równolegle sięgają po buhaje z genem VRC (bardzo rzadkim genem umaszczenia czerwonego dominującego), czyli czerwono-białe, które po skojarzeniu z krowami czarno-białymi dają potomstwo czerwono-białe. Buhajów VRC jest mniej niż tych z genem red factor i mają niższe indeksy hodowlane, ale specjalistom z Głogówka zależy, aby jak największy procent krów był jednak w kolorze czerwono- białym. Wszak to z hodowli tej ...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 21:40