StoryEditorWiadomości rolnicze

Jony saletrzane na dokrzewienie

15.07.2020., 10:07h
W polskim klimacie zawsze należy liczyć się ze stratami zimowymi w obsadzie roślin. Na dobrą sprawę zimy jeszcze nie było, lecz historia pogodowa uczy pokory. W marcu wszystko może się jeszcze zdarzyć.

A czy zajdzie potrzeba dokrzewiania pszenicy? Na zdecydowanej większości plantacji raczej nie. Nawet te później siane pszenice dobrze wykorzystały warunki bardzo długiej jesieni, bo praktycznie bez zimy. Zawsze jednak zdarzają się plantacje, które potrzebują dokrzewienia i wyjątkowo tej wiosny (decyzja o możliwości wcześniejszego stosowania azotu opisana obok) jest to możliwe.

Szybka porcja uderzeniowa
W celu zagęszczenia łanu można pszenice dokrzewić przez aplikację wczesną wiosną nieco wyższej startowej dawki azotu i z odpowiednią porcją formy saletrzanej. Często wskazane jest w takiej sytuacji wcześniejsze (przed azotem) uzupełniające nawożenie potasem. Azot saletrzany zastosowany wcześnie (przed końcem wiosennego krzewienia) może dokrzewić i zagęścić rzadką pszenicę. Rolnicy dobrze wiedzą, że to działa, a możliwość odebrały w praktyce przepisy zezwalające na nawożenie od 1 marca. Jeszcze raz podkreślam – w tym roku można stosować azot od 15 lutego.

Typowymi nawozami azotowymi pogłównymi o najszybszym działaniu są saletry. To jony saletrzane dokrzewią pszenicę, ale należy pamiętać, że tempo pobierania azotu azotanowego znac...

Pozostało 62% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 20:56