StoryEditorWiadomości rolnicze

Konopie włókniste wracają do łask

05.06.2020., 16:06h
Przez wiele lat zapomniane. Tymczasem mają liczne zalety: mogą być wykorzystywane w różnych branżach i na wiele sposobów, są rośliną prostą i wdzięczną w uprawie. Od kilku lat z powodzeniem są uprawiane i przetwarzane w podbiałostockim Gospodarstwie Hodowlanym Fermatech.

Ten sezon jest już siódmy, gdy na polach należących do tej rodzinnej spółki w Dobrzyniówce w pow. białostockim, rosną konopie włókniste. W tym sezonie 5 ha zajęły odmiany przeznaczone na ziarno, a 22 ha na słomę. Uzupełniają strukturę zasiewów, na którą składają się głównie rzepak (zwykle ok. 200 ha), kukurydza (ok. 220 ha) i zboża ozime (ok. 250 ha).

Budownictwo z betonu konopnego
Gospodarstwo Hodowlane Fermatech powstało w 1993 r., wcześniej działał tu PGR Dobrzyniówka. Firma jest własnością dwóch zaprzyjaźnionych rodzin, pracuje tu i zarządza spółką już drugie ich pokolenie. Marcin Jastrzębski jest prezesem spółki, jego brat Piotr Jastrzębski oraz Paweł Ignaciuk, są wiceprezesami. Wszyscy z wyższym wykształceniem rolniczym. Zgodzili się z nami podzielić swoimi doświadczeniami z uprawą i przetwarzaniem konopi włóknistych. W jaki sposób roślina ta pojawiła się w Dobrzyniówce?

– Najpierw była pasja i zainteresowanie budownictwem naturalnym – wyjaśnia Piotr Jastrzębski. – W 2013 r. trafiłem podczas dużych ekologicznych targów w Londynie na materiał wykorzystywany w takim właśnie budownictwie, czyli bet...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 11:03