StoryEditorWiadomości rolnicze

Kukurydza powschodziła i nagle zamarła

19.11.2020., 10:11h
Z taką informacją o ważnym problemie dzwonił do redakcji kilka miesięcy temu nasz stały Czytelnik. Z informacją, bo problem był dobrze znany, ale było już za późno na ratowanie roślin. Były to niestety drutowce. Obiecałem rolnikowi, że jesienią przedstawimy w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” dostępne, możliwe do zastosowania w kukurydzy, ale i innych roślinach metody ograniczania szkodników glebowych, w tym drutowców.

Niestety, możliwości ograniczania drutowców (to larwy kilku gatunków należących do rodziny sprężykowatych, barwy od jasnożółtej do rudej) i pędraków (larwy chrabąszczowatych) są niewielkie. Nie da się ponadto wyeliminować tych szkodników glebowych raz na zawsze, bo rozwój jednego pokolenia drutowców trwa zwykle 3–5 lat, a larwy są na różnych głębokościach profilu gleby. Doskonałym miejscem ich rozwoju są trwałe użytki zielone, stanowiska bogate w materię organiczną, grunty odłogowane, bez uprawy płużnej.

Są zawsze po zaoranych trawach
Nasz Czytelnik wiedział z czym ma do czynienia, ale rolnicy osłabienie i żółknięcie np. plantacji kukurydzy po wschodach często przypisują chłodom albo fitotoksyczności herbicydów. To prawda, może w takich warunkach dochodzić do tzw. głodu fosforowego plantacji, ale przebarwienia są fioletowe. W kukurydzy larwy drutowców podgryzają kiełkujące nasiona i system korzeniowy. Żółte i przewracające się rośliny to skutek ich żerowania, ale równie dobrze, zwłaszcza w Polsce Południowo-Zachodniej, może to być skutkiem żerowania larw zachodniej korzeniowej stonki kukurydzianej.

Piszę o ty...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 09:46