StoryEditorWiadomości rolnicze

Lucernik pozwala zaoszczędzić

11.05.2021., 08:05h
Coraz więcej gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka systematycznie zwiększa areał uprawy lucerny w czystym siewie. Hodowcy przekonali się, że umiejętnie prowadzone lucerniki dostarczają dużych ilości bardzo wartościowego białka. Plony suchej masy są na poziomie dobrze uprawionej kukurydzy. Cztery pokosy to norma, a czasem kosi się i piąty.
warmińsko-mazurskie

W ostatnich suchych latach lucerna udowodniła, że przy mniejszej ilości opadów i okresowych niedoborach wody, radzi sobie dużo lepiej niż trawy. Głównie dlatego, że ma mniejsze wymagania wodne niż trawy i inne rośliny motylkowe. Poza tym jej atutem jest silnie rozbudowany palowy system korzeniowy, dzięki temu korzysta z wody znajdującej się w głębszych warstwach gleby.

W tym kolejnych 5 ha lucerny

Państwo Kalinowscy swoją przygodę z lucernikami rozpoczęli prawie 5 lat temu. Najstarszy lucernik będzie miał w tym roku 5 lat. I w zależności od tego, jak będzie plonował, to albo zostanie na kolejny rok lub zostanie zlikwidowany po zakończeniu sezonu wegetacyjnego. A hodowca zyska doskonałe stanowisko pod uprawę zbóż.

Janusz Kalinowski wyznaje, że do założenia lucernika przekonała go przede wszystkim niewymagająca i oszczędna uprawa, możliwość uprawy na różnych glebach oraz wysoki procent białka. Rolnik ma posianą lucernę w czystym siewie na kilku polach i na różnych glebach. W miejscowości Orżyny jest 13 ha, niedaleko domu 6 i w tym roku planuje siew kolejnych 5 ha. Rozmówca wyjaśnia, że bydła przybywa, więc potrzeby też są wię...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 17:59