Najlepiej wprowadzić odpowiednią kolejność upraw z zachowaniem trzech etapów: przedplonu, plonu głównego i poplonu. Ważne jest również zmianowanie, które ma niebagatelny wpływ na uzyskany plon, jego dokarmienie i zdrowotność.
Odpowiedni przedplon stanowią rośliny o krótkim okresie wegetacyjnym. Zdążymy je zebrać, zanim przystąpimy do siewu rośliny uprawianej w plonie głównym. Przedplon to rośliny wysiewane w marcu, a zbierane wiosną lub wczesnym latem. Są to m.in.: rzodkiewka, sałata, szpinak, koper, marchew czy pietruszka – na wczesny zbiór.
Drugim etapem jest wysiew plonu głównego, czyli roślin, które najdłużej zajmują miejsce na zagonie, i to one stanowią trzon uprawy. Termin ich zbioru będzie decydował o możliwości uprawy poplonu. Do plonu głównego zalicza się: fasolę szparagową i na suche ziarno, groch, bób, kalarepę, ogórki, pomidory, paprykę, kapustę głowiastą, czerwoną, włoską wczesną i późną, pory, selery, cebulę, marchew. Warto spróbować również uprawy współrzędnej. Nie od dziś wiadomo, że pewne rośliny mają na siebie bardzo dobry wpływ, a poza tym stwarza to możliwość jeszcze bardziej ekonomicznego wykorzystania miejsca. Uprawa współrzęd...