StoryEditorWiadomości rolnicze

Na lochy z jarzmami dopłat nie będzie

05.06.2020., 16:06h
Rolnik, który chce się starać o dofinansowanie w ramach dobrostanu, musi zapewnić wszystkim lochom i loszkom po pokryciu utrzymywanym w gospodarstwie ulepszone warunki utrzymania. Musi zwiększyć im powierzchnię bytową i zrezygnować z kojców jarzmowych.

Producenci trzody chlewnej, którzy zadbają o lepsze samopoczucie i zdrowie zwierząt, poprawiając warunki ich utrzymania przez zwiększenie powierzchni bytowej przypadającej na jedną lochę lub tucznika o co najmniej 20% w stosunku do wymaganej obecnie minimalnej, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Stawki pomocy wyniosą na rok 301 zł na lochę i 24 zł na tucznika. Ważne, aby większą powierzchnię bytową zapewnić wszystkim lochom utrzymywanym w gospodarstwie. Tak więc, wymóg zwiększonej powierzchni dotyczy: loch prośnych, loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących, loch luźnych, loch i loszek po pokryciu.

Zmiany związane z dobrostanem dotyczą nie tylko wymogów powierzchni w budynkach. Zgodnie z rozporządzeniem dobrostanowym (załącznik nr 3), konieczny jest także do spełnienia warunek nieutrzymywania loch w systemie jarzmowym, który dotyczy nie tylko loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących czy loch prośnych, ale także loch luźnych (samica po zakończonym okresie karmienia prosiąt, przed nowym zapłodnieniem) oraz loch i loszek po pokryciu.

Niewielka produkcja
– Myślałem, że wystarczy, abym lochom luźnym oraz po po...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 04:07