StoryEditorWiadomości rolnicze

Rzemieślnicza i dochodowa uprawa lawendy

17.09.2020., 12:09h
Niewielkie liczące 10 ha gospodarstwo we wsi Leszcze, znajdujące się w gminie Złotniki Kujawskie w powiecie inowrocławskim, prowadzi specjalistyczną uprawę na lekkich i dosyć piaszczystych gruntach. Większość prac i zabiegów wykonywana jest ręcznie i przy wykorzystaniu znikomej ilości środków ochrony. Zbierany surowiec jest przetwarzany i sprzedawany w ramach systemu dystrybucji detalicznej. Dzięki temu cała marża handlowa pozostaje w gospodarstwie. Areał specjalistycznej uprawy liczy zaś jedynie 0,7 ha. Co to za uprawa? To lawenda.

Gospodarstwo prowadzi największą na Kujawach i jedną z większych w kraju plantacje lawendy. Ten wonny półkrzew i bylina dekoracyjna pochodzi z regionów śródziemnomorskich i nie przepada za wilgocią. Dostępne odmiany lawendy świetnie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza tam, gdzie nie występują częste opady deszczu a gleby są lekkie i przepuszczalne. Lawenda jest ozdobą w przydomowych ogródkach. Suszone kwiaty można wykorzystać na wiele sposobów.

– Kilkanaście lat temu kupiliśmy 10 ha gospodarstwo wraz z zabudowaniami. Wcześniej mieszkaliśmy w Złotnikach Kujawskich. Nie mieliśmy nic wspólnego z rolnictwem i uprawą ziemi. Po zakupie gospodarstwa problem dla nas stanowił brak podstawowych maszyn do uprawy ziemi. Zależało nam, aby prowadzić produkcję. Z racji warunków szukaliśmy działu specjalistycznego, który gwarantowałby opłacalność i nie wymagałby dużych nakładów. Pomysły były różne. Rozważaliśmy między innymi produkcję ślimaków jadalnych. Lawendę zawsze lubiłam. Kiedy w naszym kraju zaczęły powstawać pierwsze większe poletka tej rośliny postanowiłam, że jej uprawą zajmę się sama – mówi Karolina Grontkowska, założycielka i właścic...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. maj 2024 00:49