StoryEditorWiadomości rolnicze

W gospodarstwie pracownik potrzebny 12 miesięcy w roku

10.07.2020., 10:07h
Producenci mleka, trzody chlewnej czy drobiu mają poważny problem z pozyskaniem pracowników. Wielu z nich korzysta z siły roboczej z Ukrainy, aczkolwiek przepisy dotyczące zatrudniania obywateli tego kraju w rolnictwie nie sprawdzają się w produkcji zwierzęcej. Ta bowiem nie jest pracą sezonową.

– Potrzebujemy pracowników przez cały rok, nawet w weekendy, natomiast przepisy pozwalające na zatrudnianie pracowników w rolnictwie umożliwiają pracę obcokrajowcom, w tym osobom z Ukrainy, nie dłużej niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Zatrudniamy ich na zasadach przewidzianych dla pracowników sezonowych – tłumaczy producent mleka z województwa mazowieckiego.

Przełom roku bez rąk do pracy
Gospodarz zatrudnia czterech pracowników z Ukrainy, którzy się wymieniają – z reguły w jednym czasie pracują minimum dwie osoby. Jednak kiedy przychodzi koniec roku, powstaje problem – Ukraińcy muszą wyjechać.

– Zanim załatwią w kraju wszystkie formalności, by móc ponownie do nas przyjechać, mija kilka tygodni. Nawet jeśli któryś z pracowników wyjedzie wcześniej, nie jest w stanie wszystkiego załatwić tak, aby wrócić do mnie na początku roku. Prowadzę samodzielnie gospodarstwo, w tym okresie jestem skazany wyłącznie na siebie – tłumaczy mój rozmówca.

Wielu Ukraińców przyjeżdża do Polski na wizę turystyczną, która nie uprawnia do podjęcia pracy.

– W praktyce jest tak, że ponad 90% takich osób pracuje...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 21:02