StoryEditorWiadomości rolnicze

Warto sprawdzać strukturę dawki pokarmowej

08.12.2020., 09:12h
Bardzo często hodowcy zastanawiają się dlaczego produkcja mleka jest znacznie niższa, niż wynika to z dawki pokarmowej. Okazuje się, że nierzadko problem tkwi w niewłaściwej formie i strukturze zadawanej paszy. Pozornie wydaje się, że pasza wygląda dobrze, zawiera odpowiednią ilość białka, energii, witamin i mikroelementów, a mimo to nie osiągamy spodziewanej wydajności od krów.
warmińsko-mazurskie
Dzieje się tak na skutek braku analizy struktury zadawanej paszy. By to sprawdzić, konieczne jest wykonanie próby TMR-u za pomocą sit pensylwańskich. Tylko takie urządzenie może nam pokazać, czy pasza jest prawidłowo przygotowana i czy posiada odpowiedni skład, który umożliwi prawidłowe funkcjonowanie żwacza.


TMR codziennie taki sam

W gospodarstwie Małgorzaty i Janusza Kalinowskich za przygotowanie i mieszanie wozu paszowego odpowiedzialny jest syn Krzysztof. Młody hodowca doskonale wie, że wóz paszowy może być robiony tak samo i wystarczy tylko zmienić czas cięcia i mieszania komponentów, a rezultat pracy będzie zupełnie inny. Takie zmiany w sposobie przygotowania wozu paszowego będą miały wpływ na zmiany wydajności stada.
– Zbliża się czas, w którym zaczniemy korzystać z kiszonek przygotowanych w tym roku. Trzeba będzie pobrać nowe próby paszowe i na ich podstawie przygotować nową dawkę pokarmową. U nas podstawą TMR-u jest dobra sianokiszonka, kukurydza skoszona w odpowiedniej fazie i zakiszona z zakiszaczem. Następnie dodajemy soję, rzepak, zboże gniecione gniotownikiem, minerały, witaminy i dobrej jakości słomę – wylicza Krzy...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:30