Jeszcze tylko do 18 grudnia można starać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej z programu „Mój prąd”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na ten cel dodatkowe 100 mln zł. Miliardowy budżet programu wyczerpał się bowiem 6 listopada. Z dotacji w tym roku będzie mogło skorzystać jeszcze 20 tys. osób. Program ma być kontynuowany także w przyszłym roku.
Z „Mojego Prądu” może skorzystać osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej z mikroinstalacji. Oznacza to, iż w momencie złożenia wniosku o to dofinansowanie instalacja fotowoltaiczna musi być już zamontowana i podłączona przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej do licznika dwukierunkowego w Punkcie Poboru Energii (PPE). Dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone przed 23 lipca 2019 r. Nie podlegają dofinansowaniu projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji. Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.
Na domu i nie tylko ale…
Co ważne: energia pochodząca z instalacji powinna służyć jedynie celom mieszkaniowym. Dla pozyskania dotacji nie ma jednak znaczenia, gdzie będzie zamontowana instalacja (budynek mieszkalny, gospodarczy itd.). Dopłacie podlegają instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. W ramach tego wsparcia uzyskuje się dopłatę w wysokości do 50% kosztu instalacji, maksymalnie 5000 zł. Obejmuje ona koszt za...