Krowy, które nie mogą się zacielić w odpowiednim terminie powodują wymierne straty finansowe. A – jak potwierdzają badania – co czwarta krowa w naszym kraju jest brakowana z powodu problemów w rozrodem.
Na wyniki rozrodu w stadzie wpływa oczywiście wiele czynników: jakość żywienia, poziom metabolizmu, środowisko, wentylacja, oświetlenie, jakość nasienia i wiele innych. Najlepiej odzwierciedlają to ogromne różnice między gospodarstwami np. w rozpoznawaniu rui czy skuteczności zacieleń, a wskaźniki te zależą przede wszystkim od zarządzania stadem.
W ocenie prawidłowości i oczywiście poprawie reprodukcji w stadzie służą wskaźniki rozrodu. Każdy może samodzielnie ocenić wskaźnik wykorzystania rui, który informuje, jaki odsetek krów, u których stwierdzono ruję jest cielnych. Opierając się tylko na obserwacji krów, wskaźnik ten powinien wynosić około 50%, a przy wykorzystaniu automatycznych programów mierzących aktywność zwierząt przynajmniej 70%. Kolejny – to wskaźnik zacieleń, który informuje o skuteczności zabiegu inseminacji i pokazuje ile wszystkich krów w stadzie jest cielnych. Przynajmniej 50% przy pierwszym zacieleniu i 45% przy drugim, to wartości oczekiwane.
Najbardziej aktualnym miernikiem skuteczności, który łączy w sobie ilość słomek z czasem pojawienia się ciąży jest wskaźnik cielności. Wskaźnik ten jest iloczynem w...