StoryEditorWiadomości rolnicze

Współpraca dla dobra zapylaczy

27.08.2020., 13:08h
Pszczoła miodna to najbardziej znany z gatunków zapylaczy. Z raportu „Sektor pszczelarski w Polsce 2019” wynika, że w Polsce mamy około 1,68 mln rodzin pszczoły miodnej pod opieką 77 tys. pszczelarzy. Aktywność pszczół i owadów zapylających ma bez wątpienia znaczący wpływ na wielkość i jakość plonu. Aż 264 gatunki roślin uprawianych na świecie są całkowicie lub częściowo uzależnione od zapylania, a około 1/10 masy żywności na świecie pochodzi z roślin zapylanych przez owady.

Dobrostan zapylaczy zależy od współpracy pszczelarzy i rolników, a jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR), jest ona dobra. Obecnie większość pszczelarzy (74%) współpracuje z rolnikami. 65% ankietowanych pszczelarzy określa tę współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. Wśród rolników i sadowników odsetek zadowolonych ze współpracy wyniósł 90%. Pszczelarze często współpracę rozpoczynają od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki i kontaktują się z właścicielem. Zainteresowani rolnicy tak planują prace na polu lub w sadzie, w tym zabiegi ochrony roślin, aby wykonywać je bezpiecznie dla pszczół i innych owadów.

– Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna do tworzenia zrównoważonego rolnictwa. Dlatego angażujemy się w propagowanie takiej współpracy opartej na partnerskich zasadach i poszanowaniu specyfiki pracy obu stron. To jedno z przesłań prowadzonej przez nas ogólnopolskiej kampanii #PomagamyPszczołomBezLipy” – powiedziała Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

Dobre praktyki pszczelarskie nagradza już od 6 lat Fundacja Akademia Pszcze...

Pozostało 35% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 01:41