StoryEditorWiadomości rolnicze

Zima to czas cięcia niektórych krzewów ozdobnych

30.01.2020., 15:01h
Przycinanie pędów krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny. Od niego zależą wygląd, zdrowie roślin, a także obfitość kwitnienia. Niektóre krzewy zachowują ładną formę i nie wymagają interwencji, a czasem nawet źle ją znoszą.
Trochę przerzedź
Młode rośliny przycinamy już w pierwszym roku od posadzenia, skracając wszystkie pędy mniej więcej o jedną trzecią długości. W ten sposób pobudzimy roślinę do wzrostu, tworzenia nowych przyrostów i nadamy jej ładną formę. W przypadku starszych krzewów skupiamy się głównie na przycięciu zbyt dużych gałęzi. Należy zachować szczególną ostrożność, bo łatwo możemy odłamać gałąź od pnia, uszkadzając korę i kalecząc roślinę. Lepiej zatem odcinać ją po kawałku, podtrzymując ostatni fragment, by się nie odłamał pod własnym ciężarem. Regularne coroczne cięcie rozpoczynamy od usunięcia pędów chorych, uszkodzonych, uschniętych i nadłamanych. Następnym krokiem będzie cięcie prześwietlające, które polega na usunięciu pędów krzyżujących się ze sobą lub nadmiernie zagęszczających wnętrze krzewu, aby ułatwić dostęp światła słonecznego i powietrza.

Od lutego do połowy kwietnia wykonujemy cięcie pięciorników, śnieguliczek, tawuły japońskiej, wajgeli, budlei Dawida, ketmii syryjskiej. Magnolii, różaneczników, azalii, klonu japońskiego, złotokapu czy ostrokrzewu nie tniemy w ogóle, chyba że musimy us...
Pozostało 63% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 21:50