Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Chińczycy zmniejszają import unijnej wieprzowiny. Jak to wpłynie na ceny?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Chińczycy zmniejszają import unijnej wieprzowiny. Jak to wpłynie na ceny?
Wiadomości Rynki
Data publikacji 31.10.2020r.

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową ocenę rozwoju sytuacji na rynku wieprzowiny w Unii Europejskiej. Uwagę zwraca prognozowany spadek eksportu. Według unijnych urzędników eksport tego mięsa (bez podrobów) może w nadchodzącym roku spaść nawet o 10%. Z jednej strony przyczyną spadku są ograniczenia związane z wybuchem afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Niemczech, z drugiej natomiast odbudowa populacji świń w Chinach.

Eksport do Chin mocno wyhamował. Dlaczego?

Jak wskazuje Bruksela, w pierwszej połowie bieżącego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, eksport wieprzowiny z UE wzrósł o 15%. Wraz z pojawieniem się pierwszego przypadku ASF w Brandenburgii tak ważni importerzy, jak Chiny, Korea Południowa i Japonia, wstrzymały dostawy z Niemiec. W rezultacie KE zrewidowała swoje szacunki dotyczące wzrostu eksportu na bieżący rok do zaledwie 2%.

r e k l a m a

Bruksela uważa, że powody są inne. Jakie?

Co jednak ciekawe, zgodnie z oceną władz Brukseli, europejski eksport wieprzowiny nie rósłby w nadchodzącym roku nawet bez wybuchu ASF w Niemczech. Jako główny powód zahamowania jego wzrostu podaje się wzrost produkcji żywca wieprzowego w Chinach oraz to, że mieszkańcy państwa Środka spożywają coraz chętniej inne rodzaje mięsa.

Regionalizacja produkcji

Według Komisji dalszy rozwój eksportu wieprzowiny z UE będzie zależał od tego, jak skutecznie uda się powstrzymać rozwój ASF w Niemczech. Istotne jest również, aby partnerzy handlowi z Państwa Środka zaakceptowali zasadę regionalizacji. Brukseli zależy również na tym, aby powstałe po niemieckich dostawcach luki handlowe na rynku chińskim i innych rynkach azjatyckich uzupełnili dostawcy z Danii, Hiszpanii i Holandii.

Komisja zwraca uwagę na spadek produkcji wieprzowiny wewnątrz Unii. W bieżącym roku spodziewa się spadku na poziomie 0,5%. W pierwszej połowie 2020 roku mniej wieprzowiny wyprodukowały Niemcy, Francja, Włochy, Holandia i Polska.

Wyższe ceny skupu żywca i ponowny wzrost popytu konsumpcyjnego doprowadziły do nieco wyższej produkcji w całej UE w trzecim kwartale, aczkolwiek w czwartym kwartale, ze względu na konsekwencje wybuchu ASF w Niemczech, produkcja ponownie spadnie. Komisja spodziewa się, że wzrost produkcji będzie widoczny tylko w Hiszpanii, Danii i Irlandii, gdzie zwiększono pogłowie świń, w tym liczbę macior hodowlanych.

r e k l a m a

Rekordowy import i odbudowa Pogłowia

Chińska Republika Ludowa w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zaimportowała rekordową ilość 7,41 mln ton mięsa, w tym produktów ubocznych. Według wstępnych informacji wielkość importu w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku wzrosła o 3,11 mln ton, czyli o ponad 70%.

Po stratach produkcyjnych spowodowanych afrykańskim pomorem świń wśród chińskich importerów w ostatnich miesiącach szczególnie popularna była wieprzowina. W porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2019 roku Chińczycy kupili jej (bez produktów ubocznych) o 132% więcej (łącznie 3,29 mln ton).

Chiński rynek świń ma się bardzo dobrze

Aczkolwiek, jak podaje tamtejszy resort rolnictwa, w wyniku ciągłego wzrostu w ostatnich kilku miesiącach pogłowia świń i stada loch hodowlanych Chiny osiągnęły pogłowie świń na poziomie 80% „normalnych lat”. Dwanaście największych spółek giełdowych ze świniami sprzedało we wrześniu 5,7 mln zwierząt, co stanowi wzrost o 87% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Rosnąca podaż trzody chlewnej w połączeniu z wysokim importem wieprzowiny odbiła się na spadku cen żywca wieprzowego w Chinach. Od połowy lipca do połowy października średnia cena w przeliczeniu na żywą wagę spadła w całym kraju o 22% do 29,71 jenów (3,73 euro) za kilogram.

Pomimo wzrostu produkcji Chiny będą nadal skazane na import wieprzowiny. Należy się jednak liczyć z tym, iż eksport nie będzie już rósł tak jak dotychczas. To zapewne wpłynie na ceny żywca wieprzowego w UE.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a