Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty do nawozów: kiedy rolnicy dostana pieniądze?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Dopłaty do nawozów: kiedy rolnicy dostana pieniądze?
Wiadomości Dotacje
Data publikacji 28.09.2022r.

Niemal 100 tys. rolników wciąż nie otrzymało dopłat do nawozów. Na dodatek, tempo wypłat pomocy przez ARiMR w ostatnim czasie znacznie spadło. Kiedy rolnicy mają otrzymać dopłaty do nawozów?

Dopłaty do nawozów otrzymało ponad 330 tys. gospodarstw

Do połowy września ARiMR wypłaciła dopłaty 332 tys. rolnikom na kwotę 2,05 mln zł. Ten sam stan realizacji pomocy podawano już 29 sierpnia, co ewidentnie wskazuje na zatory w realizacji wypłat.  

Na pieniądze czeka jeszcze 95 tys. rolników. Agencja powinna im wypłacić łącznie 1,45 mld zł. W sumie bowiem wpłynęło do Agencji 427 tys. wniosków o dopłaty na kwotę 3,5 mld zł.

– Obecnie trwa okres siewów ozimin i rolnicy potrzebują środków na zakup materiału siewnego i nawozów. Producenci rolni, wciąż nie otrzymali zwrotu zainwestowanych pieniędzy, na które liczyli. Rolnicy, którzy nie otrzymali dopłaty nie są w stanie kupić materiału siewnego, który znacznie podrożał – wskazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, która wystosowała list do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa z prośbą o przyspieszenie wypłaty tej pomocy. 

r e k l a m a

Kiedy rolnicy powinni dostać brakujące dopłaty do nawozów?

Rolnicy, którzy nie otrzymali jeszcze dopłat do nawozów, będą na nie czekać maksymalnie do końca października 2022 roku. Jak poinformowało „Tygodnik” biuro prasowe ministerstwa rolnictwa, zgodnie z umową z ministerstwem rolnictwa w sprawie przekazania środków na ten cel z Funduszu Pomocy utworzonego na podstawie ustawy z 12 marca 2022 r., wypłaty mogą być realizowane do 31 października 2022 r.

Kto otrzyma dopłaty do nawozów w pierwszej kolejności?

Resort rolnictwa zapewnia, iż standardowo w pierwszej kolejności wydawane są dyspozycje płatności w tych przypadkach, w których nie jest potrzebne złożenie dodatkowych wyjaśnień czy dokonanie uzupełnień w dokumentacji. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokładają natomiast wszelkich starań, by proces udzielania wsparcia, który ze względu na m.in. dużą liczbę złożonych wniosków i ustawowe terminy uzupełniania braków wymaga czasu, przebiegał jak najpłynniej.

r e k l a m a

Doplaty do nawozów: stawki, dla kogo?

Przypomnijmy, że dopłaty do nawozów w 2022 roku wynoszą:

  • 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub
  • 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

O dopłaty do nawozów mogą ubiegać się rolnicy, którzy wcześniej złożyli wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok i kupili nawozy między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. Rolnicy wnioski mieli złożyc do 31 maja. Limit dopłat został określony na maksymalnie 50 ha.

dr Magdalena Szymańska
fot. archiwum

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a