Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jaki pomysł ma minister Ardanowski na rozwój polskiego rolnictwa?

Kategoria: Wiadomości
Jaki pomysł ma minister Ardanowski na rozwój polskiego rolnictwa?
Wiadomości Pieniądze i prawo
Data publikacji 27.11.2019r.

Jakie drogi rozwoju i jakie zagrożenia dla polskiego rolnictwa widzi jego minister, Jan Krzysztof Ardanowski? Jak ocenia sytuację i przyszłość krajowych producentów żywności? Co usłyszeli rolnicy na IV Forum Rolniczym w Poznaniu?


Większa rola izb rolniczych 

Minister rolnictwa chce, aby organizacje rolnicze w Polsce, zwłaszcza te, które dysponują odpowiednim na to budżetem, były partnerem do podejmowania decyzji, które wpłyną na polepszenie sytuacji polskich rolników, a nie tylko udawanym konsultantem, jakiego stać wyłącznie na krytykę. 

r e k l a m a

Najbardziej liczę na izby rolnicze. Jestem w stanie zrealizować moją obietnicę wzmocnienia kompetencji tej organizacji. Dam izbom tyle uprawnień, ile są w stanie udźwignąć. Zastanawiam się nad programem pilotażowym i rozpoczęciem wprowadzania zmian w tych izbach, które są lepiej zorganizowane. Musimy razem szukać rozwiązań – mówił 20 listopada w Poznaniu Jan Krzysztof Ardanowski podczas IV Forum Rolniczego, zorganizowan przez „Top Agrar Polska”.

Resort rolnictwa jest w trakcie przygotowywania planu strategicznego dla Polski, który będzie regulował wsparcie dla rolników z I i II filaru WPR. 

r e k l a m a

Jest teraz najlepszy czas na to, aby organizacje rolnicze w imieniu rolników przedstawiły najważniejsze działania dla polskiego rolnictwa,  mając jednak na względzie całe rolnictwo, a nie tylko wybrane branże i swój interes  – podkreślał szef resortu. 

Eksport żywności wysokiej jakości oraz korzyści i zagrożenia globalizacji 

Sytuacja polskich rolników w momencie, kiedy Polska stała się uczestnikiem rynku globalnego, nie jest łatwa. Mamy nadprodukcję żywności, którą trzeba eksportować (80% wołowiny, 60% mięsa drobiowego, około 40% mleka i jego przetworów, ogromne ilości warzyw i owoców). W tym kontekście globalizacja jest dla nas dobra.

Należy mieć jednak na uwadze, że do krajów, które stać na import produktów rolnych, ustawiają się kolejki eksporterów – tak jest np. z Chinami. A z rynku, na którym się już jest, można bardzo łatwo wypaść – wystarczy małe potknięcie, drobny błąd. Z drugiej strony mamy też problem na rynku wewnętrznym, który został pochłonięty przez zagraniczne sieci handlowe. Nie ma żadnych prostych mechanizmów, by konsumentów zmusić do kupowania polskich produktów. Nie możemy wzmocnić kontroli eksportowanych w ramach Unii towarów, bo każdy taki ruch odbija się rykoszetem – podkreślał minister.

Ardanowski zwracał uwagę, iż Europa otwiera się na coraz to nowe regiony świata, bo unijni politycy uznali, że będzie to korzystne dla europejskiej gospodarki. Skorzystają na tym niemieckie samochody, francuskie zakłady chemiczne, ale stracą unijni rolnicy.

Minister Ardanowski zapowiada wzmożone kontrole towarów z Ukrainy 

Polska jest członkiem rynku wewnętrznego i nie ma możliwości wprowadzenia żadnych wewnętrznych ograniczeń, aby zablokować napływ tych towarów. Niektórzy sądzą, że sprowadzana z Ameryki Południowej wołowina jest skażona, to jednak nieprawda. Zwierzęta są tam utrzymywane przecież na preriach. Kontrole nie wykazują też, aby zboże, które przyjeżdża do nas z Ukrainy, wbrew powszechnie panującej opinii, było toksyczne. Główny problem polega raczej na tym, że te produkty są tańsze od naszych – wyliczał Ardanowski. 

Minister zapowiedział jednak wzmocnienie kontroli towarów napływających do Polski z Ukrainy. Ma to nastąpić od połowy stycznia przyszłego roku. 

Sytuacji polskich producentów żywności nie rozwiąże dzisiaj odblokowanie rynku rosyjskiego, bo, jak wskazywał minister, Rosja z importera staje się dzisiaj eksporterem żywności. 
 

Perspektywy dla naszych gospodarstw rolnych

Polska nie jest rolniczym gigantem, liczymy się w UE, ale na świecie jesteśmy postrzegani jako liliput, w związku z tym jeśli będziemy nastawiać nasze rolnictwo na produkcję surowców, nic nie ugramy. 

– Dziś produkcja zbóż, mleka, żywca opłaca się tylko tam, gdzie jest produkowana na ogromną skalę. Mniejsze gospodarstwa nie osiągną dochodów ze sprzedaży surowców i żadnymi mitycznymi regulacjami cen nie da się tego w ramach Unii wyregulować. Musimy postawić na produkcję wysokiej jakości żywności przetworzonej opartej na związkach z naszą kulturą i dziedzictwem – przekonywał szef resortu.


Magdalena Szymańska
fot. Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a