Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy rolnicy otrzymają fundusze na przeciwdziałania skutkom COVID-19?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Kiedy rolnicy otrzymają fundusze na przeciwdziałania skutkom COVID-19?
Wiadomości Koronawirus
Data publikacji 01.09.2020r.

Rolnicy z niecierpliwością oczekują ogłoszenia naboru wniosków w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID–19” z PROW.

Kiedy ruszy program „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID–19”?

r e k l a m a

Uruchomienie tej pomocy jest uwarunkowane uchwaleniem zmiany ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Wskazaną ustawę 18 sierpnia podpisał Prezydent RP Andrzej Duda Żeby pomoc dla rolników mogła być uruchomiona, ustawa musi zostać ogłoszona, a następnie wejść w życie. Z kolei wtedy dopiero będzie zielone światło do wejścia w życie rozporządzenia ministra rolnictwa, które reguluje przyznanie pomocy dla rolników.

r e k l a m a

Pomoc związana z COVID–19 zaopiniowana pozytywnie

Projekt rozporządzenia 18 sierpnia br. został zwolniony z Komisji Prawniczej, która zaopiniowała go pozytywnie, teraz czeka tylko na podpis ministra rolnictwa. Tak więc, nabór wniosków o tymczasowe wsparcie będzie uruchomiony nie wcześniej niż we wrześniu br.

Co zmieniło się względem pierwotnego projektu?

W porównaniu do wyjściowego projektu po konsultacjach społecznych w planowanej pomocy niewiele się zmieniło. Wydłużono jedynie o miesiąc okres urodzenia prosiąt. Tak więc o wsparcie będzie mógł wystąpić rolnik lub jego małżonek, który 1 marca br. prowadził działalność rolniczą oraz był posiadaczem:

  • minimum 1 świni, a pomoc ma dotyczyć jedynie prosiąt urodzonych w siedzibie stada między 1 listopada 2019 r. a 31 maja 2020 r. Wsparcie ma być przyznane, jeśli w tym okresie urodziło się minimum 21 prosiąt i zostały one zgłoszone do oznakowania nie później niż 30 czerwca 2020 r.,3 sztuk byków w wieku co najmniej 12 miesięcy i nie starszych niż 24 miesiące,
  • 3 sztuk krów mlecznych lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy,
  • 10 sztuk samic owiec, których wiek wynosił co najmniej 12 miesięcy.

W przypadku drobiu wsparcie należy się dla tych rolników, którzy według stanu na 1 marca 2020 r. prowadzili produkcję co najmniej 1 000 sztuk:

  • niosek reprodukcyjnych (produkcja jaj kur rzeźnych)
  • kurcząt, gęsi lub indyków rzeźnych, pod warunkiem, że między 15 marca a 15 czerwca 2020 r. dokonano przemieszczenia tych zwierząt.

W jakiej wysokości wsparcia finansowego mogą spodziewać się rolnicy?

Wsparcie przypadające na gospodarstwo nie może przekroczyć 7 tys. euro. Do podziału jest 273,4 mln euro, czyli ponad 1 mld złotych. Pomoc będzie udzielana w formie ryczałtu. Proponowane kwoty wsparcia podano w ramce.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w jednym z wywiadów mówił, iż ARiMR zweryfikuje wnioski na podstawie danych z Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, a rolnicy nie będą długo czekali na wypłatę pieniędzy.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a