Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Lubuska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie stanu klęski suszy

Karol Pomeranek
Kategoria: Wiadomości
Lubuska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie stanu klęski suszy
Wiadomości
Data publikacji 29.06.2022r.

Z wnioskiem o wprowadzenie stanu klęski suszy na obszarze województwa lubuskiego oraz powołanie gminnych komisji suszowych do oceny skutków suszy w terenie, w związku z obecnym stanem upraw rolniczych oraz postulatami rolników z terenów województwa lubuskiego związanych z suszą, zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Lubuska Izba Rolnicza.

Lubuska Izba Rolnicza realizując postulaty i wnioski rolników województwa lubuskiego dotyczące obecnego stanu plantacji roślin uprawnych związanych z sytuacją pogodową i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, wnosi o ogłoszenie klęski suszy na terenie województwa lubuskiego – czytamy w pierwszym zdaniu we wniosku do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi

r e k l a m a

Znaczące różnice w pomiarach

Stanisław Myśliwiec, prezes LIR zwraca uwagę, że analizując dane z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej, w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu, zauważyć można znaczące różnice, które „nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą”.

r e k l a m a

Sytuacja ta powoduję ogromną frustrację zważywszy na fakt, iż według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50%, a w uprawach jarych są jeszcze większe – podkreśla.

Powołać gminne komisje szacujące straty

W wystosowanym do szefa resortu rolnictwa apelu pojawia się także postulat dot. powołania gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan roślin znajdujących się na polach.

W ostatnim okresie w województwie lubuskim pojawiły się okresowo intensywniejsze opady i miejscowe burze, jednakże w tym czasie, tuż przed żniwami, deszcz nie zniweluje powstałych strat, a jedynie może przyczynić się do ich pogłębienia – czytamy.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ

oprac.: Karol Pomeranek

źródło: Lubuska Izba Rolnicza
fot. arch. red. 

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a