Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomoc za chryzantemy z ARiMR: stawki, wnioski, terminy

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Pomoc za chryzantemy z ARiMR: stawki, wnioski, terminy
Wiadomości Dotacje
Data publikacji 03.11.2020r.

ARiMR podała stawki pomocy dla ogrodników  i sprzedawców za chryzantemy, których nie mogli sprzedać ze względu na zamknięte cmentarze we Wszystkich Świętych. Ministerstwo rolnictwa rozszerzyło grono rolników, którzy mogą skorzystać z dotacji. Wnioski o pomoc należy złożyć do Agencji tylko do piątku 6 listopada 2020 r.

Kto może ubiegać się o pomoc za niesprzedane chryzantemy?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we wtorek 3 listopada 2020 roku podały szczegóły pomocy dla rolników i sprzedawców, którzy nie sprzedali chryzantem ze względu na zamknięcie cmentarzy w okresie świąt Wszystkich Świętych.

r e k l a m a

O tego rodzaju pomoc będzie mogli ubiegać się mikroprzedsiębiorstwa, małe lub średnie przedsiębiorstwa, w tym gospodarstwa o ile posiadały co najmniej:

  • 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku lub
  • 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży według stanu na dzień złożenia wniosku.

Ważnym warunkiem jest również bezpłatne przekazanie chryzantem: organizacjom pozarządowym, jednostkom samorządu terytorialnego lub innym instytucjom publicznym, które zgłoszą w ARiMR zamiar odbioru tych chryzantem, uzyskując pisemne lub elektroniczne potwierdzenie odbioru tych kwiatów.

r e k l a m a

Resort rolnictwa rozszerza grono ogrodników i sprzedawców, którzy otrzymają pomoc

Nowe regulacje przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi to dobra wiadomość dla wielu ogrodników. W niedzielę 1 listopada w opublikowanym na stronie internetowej ARiMR komunikacie podano, że pomoc będzie przyznana dla posiadaczy chryzantem doniczkowych.

Tygodnik Poradnik Rolniczy wówczas zwracał uwagę, że takie rozwiązania wyłącza ze wsparcia wielu ogrodników, którzy uprawiają chryzantemy cięte. Więcej na ten temat w artykule:

Ten produkt może Ciebie zainteresować

CHRYZANTEMY - PRAKTYCZNY PORADNIK DLA PRODUCENTÓW

CHRYZANTEMY - PRAKTYCZNY PORADNIK DLA PRODUCENTÓW

Płacisz tylko

22,40 zł

Cena regularna 28,00 zł

SPRAWDŹ

Wielu ogrodników nie dostanie pomocy za niesprzedane chryzantemy

Na szczęście ministerstwo rolnictwa zmieniło założenia i uwzględniło także grupę rolników i sprzedawców posiadających chryzantemy cięte.

 

Jakie są stawki pomocy za chryzantemy?

ARiMR podała, że stawki pomocy będzie wynosić:

  • za chryzantemy doniczkowe – 20 zł za sztukę;
  • za chryzantemy cięte – 3 zł za sztukę.

Dotacja zostanie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.

Dla rolników–ogrodników pomoc będzie wypłacana jako pomoc publiczna, o ile uzyska akceptację Komisji Europejskiej. Natomiast dla sprzedawców pomoc będzie wypłacana z pomoc de minimis.

 

Pobierz wniosek o pomoc za chryzantemy

Wnioski o dotacje za niesprzedane chryzantemy należy złożyć do 6 listopada do biura powiatowego ARiMR, na formularzu udostępnionym przez Agencję:

  • Wzór wniosku o przyznanie pomocy – [Pobierz] 
  • Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy - otwórz

Wnioski będzie można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) przesyłką rejestrowaną. Dokumenty można także dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji lub złożyć osobiście, o ile w danej jednostce istnieje taka możliwość. 

Potrzebne będzie także wypełnienie jednego z dwóch druków:

  • Potwierdzenie liczby chryzantem odebranych przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne – [Pobierz]
  • Potwierdzenie liczby chryzantem odebranych jako bioodpady – [Pobierz]

 

Ważne terminy, o których warto pamiętać starając się o pomoc za chryzantemy

Pierwszym terminem, o którym należy pamiętać jest 6 listopad – do tego  dnia należy złożyć do ARiMR wniosek o dotację.

Do 12 listopada do ARiMR mogą zgłaszać się organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne, które są zainteresowane odbiorem chryzantem.

Do 16 listopada podmioty zainteresowane odbiorem chryzantem muszą je odebrać od ogrodników lub sprzedawców. Jeśli nie odbiorą je do tego terminu, wówczas ogrodnik czy sprzedawca  musi oddać takie chryzantem jako bioodpady podmiotowi zajmującemu się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów.

Posiadacz chryzantem składa do kierownika biura powiatowego Agencji w terminie do dnia 30 listopada 2020 r., ww. potwierdzenia odbioru liczby chryzantem.


Więcej informacji: w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i w oddziałach regionalnych ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.

 

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

 

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a