Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy i strażacy uratowali 2 duże byki ze śmiertelnej pułapki

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Rolnicy i strażacy uratowali 2 duże byki ze śmiertelnej pułapki
Wiadomości Wypadki
Data publikacji 11.03.2021r.

Pod dwoma bykami zarwała się podłoga. Zwierzęta wpadły do szamba. Gdyby nie pomoc strażaków, oba byki poniósłby śmierć w gnojowicy.

Konin: w gospodarstwie w Łagiewnikach byki wpadły do szamba

Do poważnego wypadku doszło w środę 10 marca 2021 roku przed godziną 23.00 w na terenie jednego z gospodarstw w Łagiewnikach (Wielkopolska). Konińska straż pożarna została powiadomiona, że w oborze pod zwierzętami zarwała się podłoga. Do szamba wpadły dwa byki o wadze ponad 600 kilogramów każdy.

r e k l a m a

Szybka reakcja rolników uratowała życie zwierząt

Zanim na miejsce dotarła straż pożarna, gospodarze sami podjęli działania ratownicze.

Trzeźwość umysłu rolników w dużym stopniu pozwoliła ocalić zwierzęta. To bowiem gospodarze, nie czekając na straż pożarną, zaczęli przy użyciu wozu asenizacyjnego wypompowywać szambo ze zbiornika, do którego wpadły zwierzęta.

Dzięki opróżnieniu zbiornika pod oborą do takiego stopnia, że byki mogły swobodnie stąpać po jego dnie, do akcji przystąpili strażacy.

– Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego, ubrania do pracy w wodzie oraz linki ratownicze weszli do wnętrza zbiornika. Po dotarciu do pierwszego zwierzęcia założono mu uprząż z liny na głowę i doprowadzono pod otwór rewizyjny, gdzie następnie został wyciągnięty przy użyciu zawiesi i ciągnika z ładowaczem czołowym. Następnie ratownicy powtórzyli czynności w celu doprowadzenia i wyciągnięcia drugiego z byków – działania komentuje st. kpt. Sebastian Andrzejewski z konińskiej straży pożarnej.

Po całej akcji zwierzęta przekazano właścicielowi.

Jak ustalono, pod bykami zapadły się betonowe ruszty nośne obory.

Michał Czubak
Fot. PSP Konin

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a