Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Spadnie stawka VAT na nawozy! Ale nie tego żądają rolnicy

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Spadnie stawka VAT na nawozy! Ale nie tego żądają rolnicy
Wiadomości Ważne
Data publikacji 11.01.2022r.

W ramach tzw. Tarczy Inflacyjnej 2.0 stawka VAT na nawozy mineralne ma zostać zredukowana z 8 do 0 proc. Taka sama stawka ma dotyczyć żywności. Obniżony zostanie też podatek VAT na paliwo, energię elektryczną i gaz. Jednak rolnicy wskazują, że nie takich rozwiązań oczekują.

Rząd chce wprowadzić Tarczę Antyinflacyjną 2.0.

We wtorek 11 stycznia 2022 roku rząd przyjął projekt tzw. Tarczy Inflacyjnej 2.0, która według premiera Mateusza Morawieckiego ma pomóc Polakom przy coraz większej drożynie.

– Dziś chcemy zaprezentować Tarczę Antyinflacyjną 2.0. To tarcza, która przede wszystkim ma chronić polskie rodziny i obniża podatki. Tarcza przede wszystkim ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Według premiera, nowe rozwiązanie mogłyby wejść w życie od 1 lutego 2022 roku.

r e k l a m a

Obniżenie VAT na nawozy, żywność i paliwo

Z informacji Kancelarii Premiera na Tarczę Inflacyjną 2.0 ma się składać obniżenie stawek VAT na wybrane kategorie produktów:

  • Obniżka VAT na nawozy 0%,
  • Obniżka do 0% VAT na produkty żywnościowe,
  • Obniżka do 8% VAT na paliwo,
  • Obniżka VAT na ciepło 5%.
  • Przedłużenie obniżki VAT na prąd 5%,
  • Niższe stawki VAT na gaz.

W ten sposób rząd chce chociaż w pewnym stopniu zredukować fatalne skutki inflacji jaka dotyka Polaków, w tym rolników.
Tarcza Inflacyjna 2.0: spadnie stawka VAT na nawozy

Czy obniżka VAT na nawozy pomoże rolnikom?

Dla znacznej części rolników obniżenie stawki VAT na nawozy będzie częściową ulgą. Jednak dla rolników VAT-owców nie jest to korzystne rozwiązanie.

Poza tym rolnicy już wcześniej – przy okazji pomysłów o dotacjach w wysokości 1000 złotych do nawozów – wskazywali na czym im zależy. Gospodarze nie chcą ani dotacji, ani preferencyjnych stawek VAT. Rolnikom zależy im przede wszystkim na tym, aby nawozy były normalnie dostępne, a ich cena wróciła do poziomu mniej więcej sprzed roku.

– Żadnych dopłat tylko normalne ceny nawozów! Dopłaty wykorzystają nieuczciwi - wskazuje Tomasz Chądzyński na profilu TPR na Facebooku.

– My chcemy normalnych cen na nawozy, a nie dopłat do nich. Bo to nie wróży nic dobrego dla nas. Jak zwykle skorzysta na tym ktoś inny, a nie rolnik – komentuje Dorian Timon.

W podobnym tonie rolnicy komentują w mediach społecznościowych zapowiedź obniżenia stawki VAT na nawozy.

– Zerowa stawka VAT nie jest korzystnym rozwiązaniem dla VAT-owców. Będziemy musieli generować koszty, aby VAT należny nie był dla nas obciążeniem. Żadne dotacje nie są nam również potrzebne, bo tylko pogłębią i tak już ogromną przepaść między wsią i miastem, a także doprowadzą do spekulacji – podkreśla Katarzyna Wiersza.

– Ten rząd jest nieudolny i najwyższa pora aby podał się do dymisji. Za co się wezmą, to kończy się to tragedią – dodaje rolniczka.

r e k l a m a

Czy ceny nawozów mogą jeszcze wzrosnąć?

Według analityków z PKO BP, ze względu na możliwy wzrost cen gazu wynikający z ograniczenia dostaw przez Rosję w drugiej połowie grudnia, należy spodziewać się kolejnych podwyżek cen nawozów mineralnych.

Zobacz jakie są ceny nawozów na początku 2022 roku

Z kolei Jakub Borowski, głównym ekonomista Credit Agricole, przyznał że kolejne tarcze inflacyjne powodują tylko czasowe obniżenie końcowych cen jakie płacimy, ale po wygaśnięciu tarczy znowu dojdzie do wzrostu cen. A to z kolej może przełożyć się na cały proces obniżania inflacji.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay, KPRM

Widziałeś już nasze video "Magazyny pełne, cena zboża nie do przyjęcia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a