Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W gospodarstwie pod Świdniekiem zawalił się dach stodoły. Rolnik i tak może mówić o szczęściu

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
W gospodarstwie pod Świdniekiem zawalił się dach stodoły. Rolnik i tak może mówić o szczęściu
Wiadomości Wypadki
Data publikacji 07.02.2021r.

Mokry i ciężki śnieg przyczyną groźnego wypadku, do którego doszło 2 lutego we wsi Trzeszkowice nieopodal Świdnika. Pod ciężarem śniegu nie wytrzymała konstrukcja dachu stodoły, który zawalił się. Ratownicy mówią, że w przypadku tego zdarzenia rolnik może mówić o szczęściu. Strażacy jednak przypominają, że gospodarze i nie tylko mają obowiązek odśnieżać dachy.

Świdnik. W Trzeszkowicach zawalił się dach stodoły

2 lutego w Trzeszkowicach (woj. lubelskie) zawalił się dach stodoły. Straż pożarna wezwana na miejsce niemal od razu określiła przyczynę. Nie wytrzymała konstrukcja dachu. Wszystko z powodu zalegającego na nim mokrego śniegu.

r e k l a m a

Stodoła stała pusta

Straty gospodarza ograniczyły się jedynie do uszkodzonego dachu budynku. W stodole – całe szczęście – nie przybywały żadne zwierzęta, a w chwili wypadku nie było także ludzi wewnątrz. Również nie był tam przechowywany żaden sprzęt rolniczy, który mógłby zostać uszkodzony przez zawalony dach.

Straż przypomina o odśnieżaniu dachów

Strażacy ze Świdnika przypominają, że do obowiązków gospodarza należy również odśnieżenie dachu. – Śnieg stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii – mówi mł. kpt. Marek Lasota z PSP w Świdniku.

Właściciel jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska – dodaje strażak. Naturalnie wlicza się w to odśnieżanie dachu.

Michał Czubak
Fot. KP PSP Świdnik

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a