Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na jakość upraw rolniczych?

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
W jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na jakość upraw rolniczych?
Wiadomości Badania naukowe
Data publikacji 03.03.2021r.

Czy mikrocząsteczki plastiku mogą zakłócać wzrost roślin? Czy przez to rolnicy mogą mieć niższe plony? Takie badania prowadzą naukowcy z University of Bayreuth.

Mikrocząsteczki plastiku nas otaczają

Nowy interdyscyplinarny projekt badawczy na Uniwersytecie w Bayreuth oceni wpływ mikroplastiku w glebie na wzrost upraw rolnych.
Niewidoczne dla gołego oka mikrocząsteczki plastiku są wszędzie. Otaczają nas, znajdują się w wodzie, w której żyją ryby, występują w powietrzu, ale także obecne są w ziemi. Wiele ostatnich badań wykazało, że udział mikrodrobin plastiku w glebie stale rośnie. Do gleby dostają się poprzez nawozy, kompost, ścieki czy pochodzą z powłok nasion. Duża ich część gromadzi się ryzosferze, czyli miejscu w glebie, gdzie rośliny korzenne pobierają składniki odżywcze i wodę.

Czy i ewentualnie w jaki sposób mikroplastik w glebie wpływa na rozwój rośliny? To zagadnienie jest słabo poznane, dlatego ruszają odpowiednie badania nad tym zagadnieniem.

r e k l a m a

Niemcy sprawdzą wpływ mikroplasitku na wzrost roślin

Badania prowadzone są przez naukowców z University of Bayreuth z siedzibą w Bawarii. Przedmiotem badań jest wyjaśnienie złożonych fizycznych, chemicznych i biologicznych interakcji między cząstkami mikroplastiku, korzeniami roślin i mikroorganizmami w glebach rolniczych. Projekt zajmie się również konsekwencjami rosnącego napływu mikrodrobin plastiku do gleb na gruntach ornych.

Wyniki badań pozwolą naukowcom zrozumieć, w jaki sposób mikrodrobiny plastiku mogą wpływać na funkcje gleby i plony rolne. Na tej podstawie będzie można bardziej wiarygodnie przewidzieć zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, które mogą wynikać z długoterminowej akumulacji mikroplastików w glebach rolniczych.

Badania finansowane są przez Narodowe Centrum Nauki (DFG).

Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło: www.innovationnewsnetwork.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a