Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zmiana terminów naborów wniosków na dotacje na budowę płyt obornikowych i na walkę z ASF

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
Zmiana terminów naborów wniosków na dotacje na budowę płyt obornikowych i na walkę z ASF
Wiadomości Pieniądze dla rolnika
Data publikacji 03.03.2021r.

ARiMR wydłużyła dwa terminy naborów wniosków z PROW. I tak termin naboru wniosków o przyznanie pomocy „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” wydłużono do 26 marca 2021 r. Z kolei „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdo­podobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” – do 29 marca 2021 r.

Na co można otrzymać pieniądze?

Pierwsze dofinansowanie można otrzymać m.in. na pokrycie kosztów budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania gnojówki i gnojowicy, płyt obornikowych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, jak również zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

r e k l a m a

Kto może ubiegać się o dotację?

O pomoc może ubiegać się rolnik, który prowadzi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich z wyłączeniem ferm przemysłowych. Do wzięcia jest 100 tys. zł. Według harmonogramu naborów z PROW nabór na to działanie będzie uruchomiony jeszcze w listopadzie br.

Drugie wsparcie jest przeznaczone dla rolników, którzy planują inwestycje w zapobieganie rozprzestrzeniania się ASF. Mogą po nie sięgnąć rolnicy prowadzący chów lub hodowlę minimum 50 świń lub będący w trakcie realizacji zobowiązania rolno-środowiskowego w ramach wariantu „Zachowanie lokalnych ras świń”. Dofinansowanie na walkę z ASF wynosi 100 tys. zł. Można je wykorzystać m.in. na ogrodzenie chlewni wraz z terenem koniecznym do realizacji obsługi świń, utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki do dezynfekcji lub zakup urządzeń do dezynfekcji.

Nawet 1 milion złotych dotacji

Ze wsparcia inwestycji w środki zapobiegawcze mogą skorzystać też spółki wodne lub związki spółek. Dofinansowanie w wysokości do 1 mln zł obejmuje zaopatrzenie w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Ostatni TPR redagowany przez Krzysztofa Wróblewskiego. A w nim m.in. o gniewie rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a