Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak samemu zainstalować oświetlenie w ogrodzie?

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Dom i Ogród
Jak samemu zainstalować oświetlenie w ogrodzie?
Dom i Ogród
Data publikacji 05.12.2021r.

Oświetlenie w ogrodzie, prócz funkcji praktycznych, może spełniać także funkcje dekoracyjne. Od jego instalacji wiele osób odstrasza jednak wizja rozkopywania całego ogrodu lub konieczności zatrudniania licznych fachowców. Na szczęście nie jest to już konieczne - oświetlenie niskonapięciowe zainstalować może każdy, bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zalety instalacji niskonapięciowych

Systemy niskonapięciowe, inaczej systemy 12V, są nie tylko łatwe w montażu, ale także bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Co więcej, zgodnie z przepisami taka instalacja może być poprowadzona na powierzchni ziemi lub zakopana na niewielkiej głębokości - to duża różnica w stosunku np. do instalacji 230V, która musi znajdować się co najmniej 50 cm pod ziemią. Dostępne na rynku systemy lampek różnią się od siebie stopniem szczelności (IP), jednak większość przeznaczona jest do montowania na zewnątrz i cechuje się wodoszczelnością.

r e k l a m a

Instalacja oświetlenia ogrodowego

Montaż tego typu oświetlenia to nic trudnego. System opiera się na szybkozłącznych elementach, które można połączyć bez żadnych dodatkowych narzędzi. Instalując go w ogrodzie, wystarczy umieścić lampki w wybranych miejscach i podłączyć je do przewodu głównego. Ten zaś trzeba podpiąć do transformatora... I gotowe! System można później rozbudowywać, podłączając kolejne świetlne dekoracje czy urządzenia, np. czujnik ruchu. Należy przy tym pamiętać, że transformator powinien mieć moc wyższą, niż suma mocy wszystkich podłączonych elementów.

Jakie lampy wybrać?

Rynek oświetlenia ogrodowego jest w tej chwili bardzo szeroki. Popularne są lampy z żarówkami LED, oszczędniejszymi i trwalszymi od zwykłych żarówek. Większość lamp ma wymienne źródło światła - dzięki temu, gdy żarówka już się zużyje, można ją zamienić na nową bez konieczności zmian w całym systemie oświetlenia ogrodu. Warto jednak zadbać, by oświetlenie było spójne i wybrać jeden odcień - ciepły lub zimny. W ogrodzie można zainstalować także lampy o świetle zmiennym RGB.

Wiele firm oferuje dziś tzw. “inteligentne systemy oświetlenia”, czyli takie, którymi można kierować za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym. Dostępne są także systemy, którymi steruje się za pomocą pilota czy mostka wifi.

r e k l a m a

Oświetlenie ogrodowe – jak je rozmieścić?

Dzięki temu, że systemu niskonapięciowego nie trzeba wkopywać w ziemię, możliwości rozmieszczenia lamp w ogrodzie są niemal nieskończone. Najczęstszym i najbardziej praktycznym wyborem jest oświetlenie ścieżek ogrodowych - dzięki temu z pewnością unikniemy przypadkowego podeptania roślin w ciemności. Pojedyncze reflektory można skierować także na wyrośnięte drzewo czy konstrukcje ozdobne, np. z kamieni. Oświetlenie może stać się elementem dekoracji, dodającym ogrodowi charakteru - późną jesienią i zimą, gdy światła dziennego jest mniej, będzie się prezentować naprawdę widowiskowo.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. pixabay.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a