Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak walczyć z mszycami w ogrodzie ?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Jak walczyć z mszycami w ogrodzie ?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 11.07.2021r.

Mszyce w ogrodzie to często spotykane szkodniki roślin, których zwalczanie mszyc jest dość trudne. Poznajmy sposoby na mszyce: jak zapobiegać pojawianiu się mszyc, jakie są domowe sposoby na mszyce oraz jak tępić mszyce środkami chemicznymi.

Mszyca ma ogromny apetyt

Mszyce są drobnymi owadami długości zaledwie paru milimetrów. Ciało mają miękkie, owalne, czasem pokryte białawym nalotem wydzielin. Nogi – delikatne i długie. Mszyce po roślinie poruszają się powoli.

r e k l a m a

Mszyce stanowią nadrodzinę owadów z rzędu pluskwiaków. Uczeni opisali około 5000 gatunków mszycy, z czego ponad 800 żyje w Europie, a w Polsce ok. 700. Należą do grupy szkodników, ponieważ przez ogrodników są bardzo niemile widziane. Sadowią się na liściach i pędach kwiatów, drzew i krzewów, i wysysają sok. Apetyt mają ogromny: potrafią w ciągu godzinny wyssać ilość soku równą jednej trzeciej masy swojego ciała.

Rozwój mszyc jest złożony. Pojawiają się pokolenia różniące się budową i wymagające innych roślin żywicielskich. W pewnych okresach występują w postaci bezskrzydłej, ale gdy kolonia staje się zbyt liczna, pojawiają się uskrzydlone samice, które przelatują na nowe rośliny i dają początek następnym koloniom. Latem wysysają soki z roślin zielnych, a jesienią składają jaja na krzewach i drzewach, na których wiosną pojawia się kilka nowych pokoleń mszyc.

Mszyce uwielbiają młode soczyste pędy

r e k l a m a

Mszyce najchętniej żerują na młodych, soczystych pędach. Uszkadzają liście, pąki kwiatowe, zawiązki owocowe, a niektóre gatunki żerują także na korzeniach. Szkodniki te wysysają sok z roślin, które osłabione tracą odporność i stają się bardziej podatne na groźne choroby. Z mszycami można walczyć metodami naturalnymi lub stosować opryski chemiczne środkami ochrony roślin. Walkę z mszycami trzeba zacząć jak najwcześniej, dlatego należy systematycznie oglądać rośliny w ogrodzie i reagować na pierwsze objawy żerowania tych szkodników.

Mszyce nie pojawiają się w Twoim ogrodzie nagle. Istnieją dwa możliwe źródła ich obecności na roślinach:
  • osobniki ze skrzydłami przelatują z okolicznych chwastów i zarośli na Twoje rośliny. Właśnie dlatego zwalczanie chwastów w ogrodzie jest jednym ze sposobów, dzięki którym możesz ograniczyć liczbę mszyc,
  • osobniki pozbawione skrzydeł wylęgają się z jaj złożonych w okresie jesienno-zimowym w glebie znajdującej się w okolicach danej rośliny, a następnie przystępują do żerowania na niej. W glebie zimują także pędraki, równie niebezpieczne szkodniki ogrodowe.

Sposoby na walkę z mszycami

Szybkość wzrostu liczebności populacji mszycy jest imponujący. Sprzyja temu zjawisko partenogenezy (rozwój osobników potomnych z komórki jajowej bez udziału plemnika). Z zimujących jaj wylęgają się wiosną założycielki rodów. Każda może urodzić ok. 70 larw. W sezonie rozwija się do 12 generacji mszycy. Biorąc pod uwagę dostatek w okresie wiosennym świeżego i soczystego pożywienia, przyszłość mszycy wydaje się być niezagrożona. Mimo wszystko nie należy popadać w zwątpienie i rezygnować z walki o swoje kwiaty i warzywa w ogrodzie.

Naturalnym sposobem walki z mszycą jest sadzenie roślin, których te owady nie znoszą.
 
Należą do nich:
  • lawenda,
  • cząber,
  • czosnek,
  • cebula,
  • rzodkiewka.
Domowe sposoby na zwalczanie mszyc w ogrodzie z pewnością sprawdzą się w każdym ogrodzie. Są one niezwykle przydatne wtedy, kiedy chcemy prowadzić prawdziwy, w 100% ekologiczny ogród. Ich skuteczność jest wysoka jedynie w momencie, kiedy w ogrodzie nie ma jeszcze plagi. 

Gnojówka z pokrzywy to najbardziej popularny sposób na zwalczanie małych ilości mszyc w ogrodzie. Do uzyskania gnojówki potrzebujemy 1 kilograma pokrzyw, które jeszcze nie zakwitły. Następnie wrzucamy je do plastikowego pojemnika i zalewamy około 10 litrami wody. Tak zalane pokrzywy zostawiamy na około 3 tygodnie. Po tym czasie, bąbelki powietrza już przestają unosić się na powierzchni gnojówki. To oznacza, że gnojówka jest już gotowa. Oprysk w rozcieńczeniu przy zachowaniu skali 1:20 jest skuteczny, jednak ma bardzo przykry zapach. Jest to naturalny sposób, który trzeba powtarzać minimum co 3 dni.

Wyciąg z cebuli – tutaj potrzebujemy jednej cebuli, obieramy ją, zdejmujemy wszystkie warstwy, zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie gotujemy uzyskany wywar przez pół godziny, studzimy i wykonujemy oprysk. Tego rodzaju oprysk warto wykonać zaraz po ostudzeniu wyciągu, ponieważ przez zbyt długie stanie traci swoje pierwotne właściwości.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Kubek ze świnkami czarny – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kubek ze świnkami czarny – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

16,00 zł

Cena regularna 20,00 zł

SPRAWDŹ
Środki owadobójcze – najbardziej skuteczne w walce z mszycami są środki owadobójcze. Dzięki nim możemy pozbyć się nie tylko mszyc, ale i mączlika, wełnowców, miseczników oraz innych szkodliwych owadów. Likwidują je w sposób szybki i skuteczny. Co ważne, zabezpieczają roślinę przed kolejnymi atakami owadów.

 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video ""Urzędnicy chcieli zniszczyć człowieka". Rolnik spod Lublina spędził Święta za kratami"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a