StoryEditorOgród

Listopadowe prace w ogrodzie – co jeszcze warto w nim zrobić?

15.11.2020., 11:11h
W listopadzie przeglądamy drzewa owocowe i usuwamy pozostałe na nich mumie, które są siedliskiem chorób i zimowym schronieniem dla szkodników.  Ich usuniecie i głębokie zakopanie zmniejszy infekcję, m.in. brunatną zgnilizną, w kolejnym sezonie.

Jakie opryski stosować jesienią?

Na pniach jabłoni i śliw zakładamy opaski lepowe, które ograniczają wędrówki szkodników. Przez oprysk 5% mocznikiem ograniczamy infekcje parchem jabłoni. Pryskamy nim zarówno liście na drzewach, jak i te opadłe. W okresie bezlistnym, przy temperaturze powyżej 5oC,  opryskujemy brzoskwinie Miedzianem 50 WP przeciwko kędzierzawości. Tym samym preparatem pod koniec opadania liści pryskamy również czereśnie i wiśnie. W ten sposób ograniczamy infekcje rakiem bakteryjnym

Jak chronić młode krzewy i drzewka?

Jeśli nie dosadziliśmy w październiku drzew i krzewów, np. w miejscu wykarczowanych, możemy to zrobić w listopadzie. Nowe drzewka chr0nimy przed spadkiem temperatur - podstawę pnia i korzenie rośliny zabezpieczamy kopczykiem usypanym z ziemi lub kompostu wokół pnia na wysokość 30 cm. w obrębie korony. Tam, gdzie występują sarny bądź zające, zabezpieczamy pnie drzew perforowanymi plastikowymi osłonkami. Możemy również skorzystać z papieru falistego, pakowego, a także słomy. Unikajmy folii.

Jesienna pielęgnacja krzewów owocowych

W malinach wycinamy wszystkie pędy dwuletnie i roczne słabo rosnące, pozostawiając około 10 najsilniejszych pędów na metr bieżący, w odmianach owocujących do jesieni, gdy zmarzną już resztki zawiązków i liści, wycinamy wszystkie pędy, które owocowały.

Pielęgnacja jeżyn polega na pozostawieniu pięciu silnych pędów, a wycięciu wszystkich pozostałych. W rejonach z tendencją do dużych mrozów i silnych wiatrów, pędy obwiązujemy od podpór, nieco skracamy, układamy w wykonanych wcześniej rowkach i przysypujemy wcześniej ziemią, lub zabezpieczamy słomą. Nim podejmiemy decyzje o nawożeniu, pobierzmy próbki gleby do analizy chemicznej i dopiero na podstawie wyników stosujemy nawozy. Co 3-4 lata warto wykonać wapnowanie gleby. Najlepiej nadają ie do tego nawozy dolomitowe, które zawierają magnez. Nie stosujemy nawozów mineralnych wieloskładnikowych z dużą ilością azotu - rośliny nie skorzystają z niego, ani teraz, ani wiosną, ponieważ zostanie wymyty w głębsze warstwy gleby. To również odpowiednia pora do zastosowania nawożenia fosforowego i potasowego.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Unsplash

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 11:01