Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Malwy i srebrniki judaszowe - jak uprawiać kwiaty z babcinego ogródka?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Malwy i srebrniki judaszowe - jak uprawiać kwiaty z babcinego ogródka?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 12.06.2022r.

Zabiegamy o coraz ładniejsze rośliny ozdobne do uprawy w ogrodach, a zapominamy, jak piękne i pachnące rośliny rosły w ogródkach naszych babć. Może warto wrócić do niektórych nie tylko we wspomnieniach?

Dwuletnie rośliny ozdobne wysiewamy w czerwcu. Nasiona można wysiać do skrzyneczek bądź bezpośrednio do gruntu na miejsce stałe lub rozsadnik. Po około 4 tygodniach siewki zaczną kiełkować, a gdy osiągną trzy liście właściwe, należy je przerwać lub gdy osiągną cztery liście, rozpikować na wcześniej przygotowaną rabatę. Wysadzanie na miejsce stałe przeważnie przypada na połowę lipca do połowy sierpnia. Latem kwiaty utworzą rozetę liści i w tej postaci pozostaną na zimę. Jesienią należy je okryć stroiszem z gałązek iglastych, który ochroni je przed mrozami w bezśnieżne zimy. Wiosną obdarzą nas obfitym kwitnieniem.

Srebrniki judaszowe nie są wybredne co do stanowiska

r e k l a m a

Miesiącznica roczna, inaczej srebrniki judaszowe, jest rośliną, której ozdobą są zarówno kwiaty w kolorach białym, różowym czy fioletowym, pojawiające się w maju bądź na początku czerwca, jak i ozdobne łuszczyny, początkowo zielone, z czasem srebrne, pojawiające się w miejscu przekwitłych kwiatów. Wiechy kwiatów miesiącznicy wydzielają delikatny, przyjemny zapach. Srebrne łuszczyny mogą stanowić dodatek suchych kompozycji. Rośliny nie są wybredne co do stanowiska – mogą rosnąć w półcieniu, jak i w słońcu. Mają tendencję do samoistnego rozsiewania.

Inną rośliną, którą warto wysiać, najlepiej w najbliższym otoczeniu miejsca wypoczynku, jest lak pospolity, zwany również lakiem pachnącym. To pięknie kwitnące od kwietnia do lipca o niesamowitym zapachu okazy. Przy sprzyjającej pogodzie wiosną i na przedwiośniu mogą obdarzyć nas swoim urokiem już w marcu, a czasem w lutym, obsypując się, w zależności od odmiany, kwiatami w wielu barwach, począwszy od słonecznego żółtego, poprzez odcienie czerwieni do fioletu, a także paskowanych czy cieniowanych. Rośliny osiągają wysokość do 80 cm, ale znajdziemy też i takie o wysokości do 30, a nawet 50 cm. Wysiejmy również wieczornika damskiego. To jeden z najstarszych gatunków roślinnych na światowej liście. Ma wyprostowany pokrój i tworzy groniaste, fioletowe, białe lub ciemnofioletowe kwiaty o pięknym zapachu. Wieczornik kwitnie od maja do czerwca. Osiąga około 60 cm wysokości, choć można spotkać okazy również o wysokości do 1 m.

Malwy potrzebują wilgotnego stanowiska

Wiejski ogródek babci bez malw, zwanych również prawoślazem, nie istnieje. Wśród odmian występujących w handlu znajdujemy dziś okazy o kwiatach pojedynczych lub pełnych, a także fryzowanych. Występują, w zależności od odmiany, w kolorach: żółtym, białym, różowym, biało-czerwonym, brzoskwiniowym, czerwonym. Sadzone przy płocie mogą posłużyć za parawan chroniący przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, ponieważ osiągają do 2 m wysokości. Mogą również być sadzone przy ścianach budynków czy w formie szpaleru. Z uwagi na wysokość rośliny boją się podmuchu wiatru, który może łamać bądź pokładać ich długie pędy. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do października. Kwiaty wyrastają na strzelistym pędzie skrętolegle, tworząc kłosowate kwiatostany.

Na powrót na rabaty niewątpliwie zasługuje naparstnica purpurowa, która jest nie tylko rośliną ozdobną, lecz także leczniczą. Swoją nazwę prawdopodobnie zawdzięcza kształtowi kwiatów, które przypominają naparstki, w środku ciekawie i kolorowo nakrapiane. Rośliny kwitną od maja do sierpnia, tworząc strzeliste kwiatostany. Wśród naparstnic występują odmiany o kwiatach barwy białej, kremowej, różowej, biało-fioletowej, a także fioletowej. Rośliny, w zależności od odmiany, osiągają wysokość od 50 do 120 cm i są doskonałym uzupełnieniem rabat z paprociami, ostróżkami. Odpowiada im zarówno stanowisko w słońcu, jak i w półcieniu – byle było wilgotne.

r e k l a m a

Po przekwitnieniu, dobrze jest ściąć kwiatostan, by zmusić naparstnicę do ponownego kwitnienia

  • Po przekwitnieniu, dobrze jest ściąć kwiatostan, by zmusić naparstnicę do ponownego kwitnienia 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyryzkowskiej pt. Kwiaty dwuletnie z babcinego ogródka, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 23/2022 na str. 64.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.


fot. Małgorzata Wyrzykowska

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: Dlaczego Robert Lewandowski zainteresował się rolnictwem?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a