Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pnącze wiecznie młode, czyli jak uprawiać cytryńca?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Pnącze wiecznie młode, czyli jak uprawiać cytryńca?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 13.11.2022r.

Do niedawna niewielu o nim słyszało. Ostatnio stało się głośno o tej ciekawej roślinie, którą warto uprawiać dla zdrowych, pełnych witamin owoców. Jest również długa lista schorzeń, na które ma zbawienny wpływ. Chcesz mieć go w ogrodzie – posadź go w listopadzie

Cytryniec jest rośliną rozdzielnopłciową, bywa jedno- bądź dwupienną. Dwupienność, czyli dioecja, to występowanie organów rozrodczych na różnych osobnikach. W związku z tym, by uzyskać owoce, należy sadzić egzemplarze żeńskie i męskie. Ostatnio, co prawda, pojawiły się w handlu odmiany samopylne, ale warto zaopatrzyć się w kilka sztuk, by zwiększyć obfitość owocowania. Cytryniec daje nie tylko smaczne i zdrowe owoce, lecz także tworzy szczelną zasłonę.

Pod koniec maja lub w pierwszych dniach czerwca roślina zakwita białymi, drobnymi kwiatkami, choć są też odmiany o czerwonych kwiatach. We wrześniu w miejscu kwiatów dojrzewają jaskrawoczerwone jedno- lub dwunasienne owoce zebrane w grona. W dobrych warunkach cytryniec przyrasta rocznie około 2 m, ale po latach może osiągnąć nawet 10 m.

r e k l a m a

Cytryniec chętnie się wspina 

Cytryniec wymaga gleby żyznej, wilgotnej, ale nie podmokłej. Podłoże powinno mieć pH w okolicach 6,0, gleba powinna być lekka i przepuszczalna, najlepiej mieszanka torfu, piasku z dodatkiem gliny. Przed sadzeniem dołek dobrze jest zaprawić kompostem. Obficie owocuje w miejscach dobrze naświetlonych, ale nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepsze są pod jego uprawę tereny osłonięte od wiatrów, o północno-zachodniej lub północno-wschodniej wystawie. Zadbajmy także, by jego bryła korzeniowa pozostawała przysłonięta, najlepiej grubą warstwą ściółki. Jest odporny na mróz, więc może być sadzony na terenie całego kraju.

Cytryniec jest pnączem, które chętnie się wspina i wymaga podpór. Może być sadzony przy płotach, murach, tarasach, pergolach. Tam dobrze się czuje, a my zyskamy zieloną zasłonę.

Kupując cytryńca, wybierajmy (jeśli to możliwe) odmiany jednopienne, samopylne. Najlepiej szukać ich w zaufanych centrach ogrodniczych. Jeżeli nie będą dostępne, trzeba będzie kupić kilka egzemplarzy, w tym jedną męską. W innym przypadku nie doczekamy się owoców. W okres owocowania cytryniec wchodzi po 3–4 latach po posadzeniu.

  • Cytryniec w czasie kwitnienia

Cytryniec, czyli owoc pięciu smaków

Sadząc cytryńca, należy zachować odstęp co najmniej 1 m między roślinami. Dołek przed sadzeniem zdrenować, by nie podsiąkała zbyt obficie woda. Po usypaniu kopczyka z warstwy ziemi kompostowej wymieszanej z ziemią ogrodową należy rozłożyć korzenie, przysypać podłożem, docisnąć, obficie podlać i rozłożyć warstwę ściółki. Co jeszcze należy brać pod uwagę? Sąsiedztwo drzew i innych roślin. Cytryniec jest szybko ros­nącym pnączem, które owija się wokół wszystkiego, co napotka, i będzie stanowiło podporę. Szczelnie owinięte pędami cytryńca drzewa są całkowicie odizolowane od światła. Po pewnym czasie cytryniec zacznie wypuszczać rozłogi z korzeni bocznych, które możemy zagospodarować, rozszerzając uprawę. Niektóre źródła podają, że po 2–3 latach powinno się wybrać trzy najsilniejsze pędy główne, a pozostałe usunąć. Można wiosną wykonać przecinkę korygującą, usuwając pędy uszkodzone, zbytnio zagęszczające lub zbędne.

Cytryniec zwany jest owocem pięciu smaków. Jego skórka jest słodkawa, miąższ cierpki, pestki gorzkie, trochę słone i pikantne. Raczej mało jest amatorów owoców w stanie surowym, lecz jako dodatek do herbaty zamiast cytryny na pewno znajdzie niejednego zwolennika. To także dobry składnik nalewek czy dodatek do dżemów. Z suszonych liści można parzyć herbatę, która w smaku przypomina zieloną herbatę z cytryną.

  • Owoce cytryńca

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 45/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a