Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

200 piskląt gęsi trafiło do wielkopolskich rolników

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Hodowla Zwierząt
200 piskląt gęsi trafiło do wielkopolskich rolników
Hodowla Zwierząt drób
Data publikacji 04.05.2021r.

W dniu 30 kwietnia 2021 roku rozpoczął się program pt. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją. Do wielkopolskich rolników nieodpłatnie przekazano 200 piskląt gęsi z przeznaczeniem na chów w systemie przyzagrodowym.

Program nadzorowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wraz z Partnerami w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

r e k l a m a

Bardzo wielu chętnych do odchowu gęsi

Do zadań w ramach realizacji programu należy dzielić się doświadczeniami w chowie za pomocą zdjęć. A zgromadzony materiał multimedialny będzie bazą prezentacji, która zostanie omówiona podczas warsztatów w trakcie podsumowywania projektu.

r e k l a m a

WIR podaje, że liczba chętnych do udziału w programie była duża i w bardzo krótkim czasie przekroczyła pulę piskląt, mimo, że decydowała kolejność zgłoszeń.

W dniu rozpoczęcia projektu, do gospodarstwa Przewodniczącej Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk, z wylęgarni dostarczono specjalistycznym samochodem 200 jednodniowych piskląt gęsi, skąd zostały odebrane przez wielkopolskich rolników z z 14 gospodarstw biorących udział w projekcie.

Przewóz gęsich dzieci w specjalnych warunkach

Transport nowo wyklutych gęsich „dzieci” musi odbywać się w temperaturze 22-25 °C, bez przeciągów i nawiewów. Chyba, że zajdzie konieczność wietrzenia, samochód należy zatrzymać i stanąć w zacienionym miejscu. Gąsięta należy przewozić na wyścielonych kartonach lub w plastikowych kontenerach o odpowiednich wymiarach 30x20x30 (1 karton na 10 sztuk). Nie wolno dopuścić do przeziębienia i przegrzania piskląt, co odbija się potem na pogorszeniu przyrostów i upadków gęsi.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Płacisz tylko

9,98 zł SPRAWDŹ

W gospodarstwie gąsięta przechowywyane się w wychowalnia gąsiąt, uprzednio przygotowanej i nagrzanej do temperatury 29- 32 stopnie C. Po wyjęciu piskląt z kartony należy zwierzęta dobrze napoić wodą w temperaturze pokojowej oraz w pobliżu trzymać paszę dla młodych gęsi typu Gęś 1 STARTER.

WIR informuje, że będzie na bieżąco relacjonować przebieg projektu.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcia: WIR

Widziałeś już nasze video ""Urzędnicy chcieli zniszczyć człowieka". Rolnik spod Lublina spędził Święta za kratami"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a