Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tajemniczy pomór w gospodarstwie w Rosji. 30 krów i cielaków padło

Tajemniczy pomór w gospodarstwie w Rosji. 30 krów i cielaków padło
Hodowla Zwierząt
Data publikacji 18.12.2021r.

Pracownicy czelabińskiego zarządu Rosselkhoznadzor (Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) podczas kontroli we wsi Chudinovo (pl. Czudinowo) znaleźli 30 ciał cieląt i dorosłych krów. Czy wiadomo co jest powodem śmierci zwierząt?

Rosyjski Rosselkhoznadzor szuka przyczyn i odpowiedzialnych za pomór zwierząt 

- Obecnie organ nadzorczy ustala przyczyny pomoru zwierząt w gospodarstwie i ich dokładną liczbę. Informacje o identyfikacji zwłok upadłych zwierząt są kierowane do organów prokuratury, Ministerstwa Rolnictwa obwodu czelabińskiego i administracji rejonu w celu podjęcia działań. Z kolei biuro Rosselkhoznadzor rozpatruje kwestię pociągnięcia funkcjonariuszy odpowiedzialnych za łamanie przepisów weterynaryjnych i sanitarnych dotyczących zbierania, utylizacji i niszczenia odpadów biologicznych do odpowiedzialności administracyjnej zgodnie z ust. 3. art. 10.8 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej – podkreślił Rosselkhoznadzor.

r e k l a m a

Od roku w Rosji obowiązuje nowe prawo dotyczące odpadów biologicznych

Należy powiedzieć, że od 1 stycznia 2021 roku w Rosji obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa, które zatwierdziło przepisy weterynaryjne dotyczące przemieszczania, przechowywania, przetwarzania i usuwania odpadów biologicznych.

Przepisy te twierdzą, że np. „na terytorium gospodarstw osobistych, gospodarstw rolnych (chłopskich), gospodarstw indywidualnych przedsiębiorców, organizacji prowadzących hodowlę i utrzymanie zwierząt, dopuszcza się przechowywanie umiarkowanie niebezpiecznych odpadów biologicznych przez okres nie dłuższy niż 48 godzin od ich powstania w pojemnikach na specjalnie wyposażonym terenie z dachem, twardą i odporną na wilgoć powłoką ze zboczami do odprowadzania ścieków i opadów atmosferycznych”.

Kary za złamanie przepisów dotyczących truchła zwierząt

Następnie (po upływie 48 godzin) ciała należy spalić na popiół lub pochować na cmentarzu bydlęcym. Za łamanie regulaminu następuje kara:

  • dla obywateli od 4 do 5 tys. rubli (od 222,69 do 278,36 zł);
  • dla urzędników od 20 do 40 tys. rubli (od 1,11 tys. do 2,22 tys. zł);
  • dla przedsiębiorców, którzy nie są zarejestrowani jako osoba prawna, od 40 do 50 tys. rubli (od 2,22 tys. do 2,78 tys. zł).

Maryia Khamiuk

Zdj. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a