Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wirus ASF się rozkręca? Jest podejrzenie drugiego ogniska u świń

Kamila Szałaj
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Wirus ASF się rozkręca? Jest podejrzenie drugiego ogniska u świń
Hodowla Zwierząt
Data publikacji 06.06.2022r.

Niestety, nie minął tydzień, odkąd pojawiło się pierwsze w tym roku ognisko ASF u świń w Polsce, a już jest podejrzenie kolejnego. Wirus prawdopodobnie znów zaatakował w Wielkopolsce, czyli w regionie o największej koncentracji produkcji trzody chlewnej. Kiedy będą znane wyniki testów?

Nie mamy dobrych wiadomości. Wszystko wskazuje na to, że pojawiło się w Polsce drugie w tym roku ognisko ASF u świń. Jak udało nam się ustalić w Inspekcji Weterynaryjnej, chodzi o powiat kościański.

- Tak, mamy podejrzenie wystąpienia ASF w powiecie kościańskim. Próbki zostały pobrane i dopiero jadą do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wyników spodziewamy się jutro – poinformowała nas powiatowa lekarz weterynarii w Kościanie.

r e k l a m a

Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o miejscowość Bieżyń w gminie Krzywiń.

Po pięciu miesiącach przerwy wirus powrócił

Jeśli ta tragiczna wiadomość się potwierdzi, będzie to oznaczało, że mamy drugie w tym roku ognisko ASF u świń w Polsce. Pierwsze wybuchło 1 czerwca w miejscowości Boguszyn, w gminie Włoszakowice, w powiecie leszczyńskim. Utrzymywano w nim 1994 świnie (175 loch i loszek, 1249 prosiąt i warchlaków, 570 tuczników).

r e k l a m a

Przerwa między pierwszym ogniskiem w 2022 roku a ostatnim w 2021 było dość długa - ponad 5 miesięcy. Wtedy wirus zaatakował chlewnię w grudniu 2021 roku w woj. warmińsko-mazurskim.

W powiecie kościańskim nie było w tym roku ogniska ASF u dzików

W tym roku w powiecie kościańskim nie wykryto żadnego ogniska ASF u dzików. Natomiast warto zauważyć, że miejscowość Bieżyń, w której podejrzewa się chorobę, leży w prostej linii ok. 35 km od Boguszyna, w którym kilka dni temu potwierdzono obecność wirusa u świń. 

40 proc. krajowego pogłowia świń jest w Wielkopolsce

Województwo wielkopolskie jest największym zagłębiem produkcyjnym trzody chlewnej. Na ten region przypada niemal połowa krajowego pogłowia świń (ok. 40 proc.). Również w powiecie kościańskim występuje silna koncentracja chlewni.

W tym roku w Polsce stwierdzono 1071 przypadków ASF u dzików. Wystąpiły aż w 12 województwach. W ubiegłym roku ognisk u świń było 124

 Kamila Szałaj, fot. archiwum

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a