StoryEditorRozród krów

Czy można zapobiegać powstawaniu torbieli na jajnikach u krów mlecznych?

19.01.2021., 12:01h
Jakże często w stadach z wysokim odsetkiem nieskutecznych zacieleń hodowcy słyszą od lekarza weterynarii, że przyczyną kłopotów są występujące na jajnikach krów torbiele.

Czym są torbiele jajnikowe i jak powstają?

Skąd się biorą i czy hodowca może przeciwdziałać ich powstawaniu, o tym postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Otóż powstawanie torbieli na jajnikach jest wynikiem braku owulacji, kiedy to na jajnikach wykształcają się pęcherzykowate twory o wielkości ponad 20–25 mm.

Okazuje się, że najczęściej torbiele tworzą się na prawym jajniku i utrzymują się zwykle przez około 10 dni, przy jednoczesnym braku ciałka żółtego. W takiej sytuacji mocno zaburzone jest naturalne zachowanie się krów i te zwierzęta, które mają cysty na jajnikach zazwyczaj nie wykazują objawów rui. Torbiele występują najczęściej w dwóch postaciach: pęcherzykowej (cienkościennej) produkującej estrogeny i torbiele luteinowe (grubościenne) produkujące progesteron, a stwierdzenie obecności cyst uzyskuje się poprzez badanie rektalne, jednak dokładniejszą diagnozę uzyskuje się poprzez wykonanie badania USG.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu cyst na jajnikach?

Powstawaniu torbieli sprzyjają niekorzystne warunki środowiskowe, zły stan zdrowotny macicy, nawracające infekcje układu płciowego, stres, predyspozycj...
Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 07:30