StoryEditorkukurydza

Jakie cechy kukurydzy decydują o wybraniu danej odmiany mieszańcowej?

13.01.2023., 12:01h
Genetyczny potencjał plonowania przy wyborze odmian wszystkich roślin jest najważniejszy. W przypadku mieszańców kukurydzy, niezwykle ważna w polskich warunkach jest wczesność odmian, zwłaszcza po silnym wzroście kosztów zbijania nadmiernej wilgotności ziarna. Znaczenie ma również reakcja odmian na warunki środowiska oraz ich podatność na choroby i szkodniki.

To wszystko ma swoją wartość. Postęp hodowlany, a więc i materiał siewny najlepszych odmian odpowiednio kosztuje. Od dzisiaj zaczynamy serię artykułów i reportaży, w których pokażemy kulisy hodowli kukurydzy, zasady i reżim produkcji nasiennej, a także niezwykle ciekawe badania w oparciu o szczegółowe fenotypowanie roślin w warunkach polowych prowadzone na szeroką skalę we Francji.

Jak odnaleźć się w odmianach kukurydzy dostępnych na rynku?

Kryteria wyboru mieszańców kukurydzy mocno zmienił ostatni sezon. Drogie nawozy, zwłaszcza azot, a w przypadku kukurydzy na ziarno znaczny wzrost kosztów dosuszania spowodowały, że każdy rolnik mocniej przygląda się odmianom w zakresie różnic w efektywności wykorzystania azotu i szybkim dosychaniu na pniu. Celem jest oczywiście jak najlepsze dopasowanie cech odmian do warunków siedliska i mikroklimatu. Zważywszy jednak na to, że w krajowym rejestrze jest aż 236 odmian kukurydzy, a ponadto olbrzymia ilość odmiana z katalogu CCA, wybór jest bardzo trudny. Oczywiście, dużym ułatwieniem na starcie selekcji są tworzone Listy Odmian Zalecanych. To bardzo pomocne. Bardziej dociekliwych rolników zachęcam do śledzenia dostęp...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 05:31