Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy okres ubezpieczenia w ZUS będzie doliczony do emerytury rolniczej?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 11.03.2021r.

Od 15 lat prowadzę gospodarstwo rolne przekazane mi przez rodziców i opłacam przez cały ten czas składki do KRUS. Teraz mam okazję podjąć pracę poza rolnictwem. Pracodawca będzie za mnie płacić ZUS. Czy mogę dalej płacić też składki na ubezpieczenie rolnicze? Jeśli nie, to czy po zakończeniu pracy będę mógł wrócić do ubezpieczenia w KRUS? Czy okres ubezpieczenia w ZUS będzie doliczony przy wyliczaniu emerytury rolniczej?

r e k l a m a

Czy można pracować na etacie i być ubezpieczonym w KRUS?

Jeśli zostanie Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę, pozostanie przy ubezpieczeniu w KRUS nie będzie możliwe. Wykluczają to art. 7 i 16 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Stanowią one jasno, że osoba objęta innym ubezpieczeniem społecznym nie może, co do zasady, podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników. Jeśli chodzi o ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie, to rolnik pracujący także poza rolnictwem może ubezpieczyć się wyłącznie w ograniczonym zakresie obejmującym prawo do jednorazowego odszkodowania w razie wypadku przy pracy rolniczej lub zachorowania na rolniczą chorobę zawodową.

Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenie emerytalno-rentowe, to wyjątek od przytoczonej zasady zawiera art. 5b ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy, został objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu wykonywania umowy-zlecenia lub powołania do rady nadzorczej, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie wykonywania umowy lub pełnienia funkcji w radzie nadzorczej pomimo objęcia go z tego tytułu innym ubezpieczeniem społecznym. Przychód osiągany z tego tytułu w rozliczeniu miesięcznym nie może jednak przekraczać kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Gdyby więc podjął Pan pracę na podstawie umowy-zlecenia i Pana wynagrodzenie nie byłoby wyższe od najniższej płacy (w tym roku jest to 2800 zł brutto), mógłby Pan pozostać w ubezpieczeniu w KRUS.

Czy po ustaniu zatrudnienia można wrócić do KRUS?

r e k l a m a

W razie ustania zatrudnienia powodującego wyłączenie z ubezpieczenia społecznego rolników, oczywiście, zostanie Pan nim znowu objęty po zgłoszeniu tego faktu do KRUS. Z mocy ustawy podlegają mu bowiem rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej.

Czy okres ubezpieczenia w ZUS zaliczy się do okresu naliczania emerytury rolniczej?

Okres pracy poza rolnictwem i podlegania ubezpieczeniu wyłącznie w ZUS nie będzie zaliczony do okresu, od którego zależy prawo do emerytury rolniczej. W myśl art. 20 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, wlicza się do niego wyłącznie lata:

  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.

Czy okres ubezpieczenia w KRUS zalicza się do stażu emerytalnego w ZUS?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Egzemplarz Tygodnik Poradnik Rolniczy nr 20-21/2020

Płacisz tylko

9,98 zł SPRAWDŹ

Natomiast okres ubezpieczenia w KRUS może być zaliczony do stażu emerytalnego w ZUS. Artykuł 10 ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje bowiem, że przy ustalaniu prawa do emerytury oraz przy obliczaniu jej wysokości uwzględnia się również następujące okresy, traktując je jak okresy składkowe, m.in. okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu. W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. do przyznania emerytury wystarczy jakikolwiek okres podlegania ubezpieczeniu w ZUS, ale by otrzymać najniższą emeryturę, mężczyzna musi legitymować się co najmniej 25-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody