Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty do nawozów na jesień 2022: jest jasna deklaracja ministra rolnictwa

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty do nawozów na jesień 2022: jest jasna deklaracja ministra rolnictwa
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 30.08.2022r.

W związku z wysokimi cenami nawozów rolnicy liczą na ponowne uruchomienie dopłat do nawozów. Czy jest na to szansa? Minister rolnictwa właśnie złożył jednoznaczną deklarację w tej sprawie.

Po tym jak Grupa Azoty i Anwil wstrzymały produkcję nawozów, rolnicy oczekiwali zdecydowanej reakcji rządu. Organizacje rolnicze apelowały o uruchomienie powtórnego uruchomienia dopłat do nawozów. Nadzieje, że znów będą te dotacje dawała też zapowiedź premiera Morawieckiego o podjęciu interwencji ułatwiającej zakup nawozów.

r e k l a m a

Kowalczyk wyjaśnia, czy będą dopłaty do nawozów

Tymczasem minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przyznał, że rząd nie przewiduje dopłat do nawozów.

- Dopłaty do nawozów już były i są jeszcze realizowane. Na razie nie przewidujemy dopłat, tylko pomoc w innej formie – wyjaśnił na antenie Radia ZET. Dodał, że tym tematem we wtorek zajmie się rada ministrów, a po posiedzeniu zostanie wydany komunikat w tej spawie.

- Razem z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem pracujemy nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów - zapewnił Kowalczyk.

Obiecał, że rząd zapewni rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach, ale „nie będą to takie ceny, jak rok temu, bo do tego już nie ma powrotu”.

Kowlaczyk: nie wiedziałem, że spółki nawozowe wstrzymają produkcję

Szef resortu rolnictwa pytany był w Radiu ZET o to, czy wiedział o wstrzymaniu produkcji nawozów wcześniej. Odparł, że dowiedział się dopiero po podjęciu decyzji przez spółki.

- Nie wiedziałem wcześniej, że to nastąpi, dlatego że cena gazu wzrosła w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent. Wtedy przekroczyła barierę zakupu dla rolników. W poniedziałek, gdy ceny gazu wystrzeliły, zapadła decyzja o wstrzymaniu produkcji. Wtedy się dowiedziałem  - powiedział.

Jego zdaniem "cała troska polega na tym, żeby nie przerywać na długo produkcji, bo nawozy będą potrzebne na wiosnę w znacznie większej ilości niż na jesień. Niestety nie da się wiosną wyprodukować wszystkich potrzebnych nawozów”.

Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a