Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Dług rolników to już 775 mln zł. Najgorsze dopiero nadchodzi

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dług rolników to już 775 mln zł. Najgorsze dopiero nadchodzi
Pieniądze i Prawo Pieniądze dla rolnika
Data publikacji 19.06.2022r.

Branża rolno-spożywcza jest zadłużona na 775 mln zł. To olbrzymia kwota zadłużenia sektora, który aktualnie musi mierzyć się z kolejnymi problemami. Rokowania z tym związane nie są optymistyczne.

Zadłużenie branży zmalało, ale nie na długo

Branża rolno-spożywcza, czyli rolnicy, przetwórcy handlujący żywnością mają przeterminowane zobowiązania finansowe przekraczająca 775 mln zł. Jak podają Wiadomości Handlowe, „To o 14 proc. mniej niż na koniec 2020 roku i o 7 proc. mniej niż w marcu, gdy wybuchła pandemia.” Z tej grupy największe zadłużenie posiadają rolnicy, którzy stanowią blisko 1/3 udziałów.

r e k l a m a

– Rolnicy, producenci i dystrybutorzy żywności nie płacą sobie nawzajem. To główna bolączka tej branży. A w najbliższym czasie będą musieli zmierzyć się z jeszcze większym zagrożeniem, jakim są drastyczne podwyżki cen. Z pewnością będą te rosnące koszty przerzucać na klientów końcowych. Przy niskiej rentowności nie pozwolą sobie na dokładanie do biznesu, szczególnie w tak niestabilnych czasach. Pytanie, ile konsumenci będą w stanie zapłacić za droższe artykuły spożywcze. Obawiam się, że aby wilk był syty i owca cała, konieczne stanie się obniżanie jakości produktów spożywczych przy zachowaniu względnej wartości rynkowej, co oznacza, że na półki sklepowe będzie trafiać coraz więcej gorszej jakościowo żywności – mówi dla Wiadomości Handlowych Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

Wielkie długi rolników

r e k l a m a

Z wyliczeń KRD wynika, że najbardziej zadłużeni w branży są gospodarstwa zajmujące się działalności mieszaną, tj. uprawą roli i hodowlą zwierząt. Mają oni do spłacenia zobowiązania w wysokości 101,3 mln zł.

Nieco mniej, ale również pokaźną kwotę wynoszącą blisko 72 mln zł mają do zapłaty podmioty z branży usługowej wspomagającej rolnictwo po zbiorach. Zobowiązania producentów rolnych innych niż wieloletnie to 52 mln zł, a długi hodowców zwierząt sięgają blisko 45 mln zł.

Rolnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą stanowią największą grupę w KRD (58 proc.), a ich długi sięgają więcej niż długi większych przedsiębiorstw (136,7 mln do 138,8 mln).

Problem producentów rolnych polega na tym, że również oni mają często kłopot z odzyskaniem pieniędzy od swoich partnerów i kontrahentów. Ich zobowiązania wobec rolników sięgają ponad 100 mln zł. Tutaj KRD wymienia przede wszystkim hurtownie jako głównego winowajcę.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

139,00 zł SPRAWDŹ

Michał Czubak
Fot. pixabay.com
oprac. na podstawie: wiadomoscihandlowe.pl

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a