Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie są zasady dziedziczenia wspólnie z rodziną męża lub żony?

Alicja Moroz
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Jakie są zasady dziedziczenia wspólnie z rodziną męża lub żony?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 13.10.2021r.

Pół roku temu zginął w wypadku samochodowym mój mąż. Nie mieliśmy jeszcze dzieci. Mąż posiadał ziemię zapisaną mu przez jego rodziców przed ślubem. Już jako małżeństwo kupiliśmy jeszcze 5 ha gruntu. Co należy mi się w spadku po mężu? Teść twierdzi, że on i jego drugi syn przejmą większość ziemi. Teściowa zmarła przed wypadkiem męża.

r e k l a m a

Czy rodzina męża również dziedziczy po zmarłym rolniku?

Istotnie, w sytuacji gdy nie mieli Państwo dzieci, dziedziczyć będzie Pani wspólnie z rodziną męża. Tak wynika  z art. 932 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem w braku zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, tak jak ma to miejsce w tym przypadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W sytuacji zatem, gdy teściowa nie żyje, a do spadku jest powołany oprócz teścia jeszcze jedyny brat Pani męża, jemu przypadnie część teściowej.

Gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, należy się jego zstępnym.

W przypadku gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Kto w jakim stopniu dziedziczy po zmarłym?

Z gruntów, które przepisali przed ślubem Pani mężowi jego rodzice, stanowiących jego majątek osobisty, Pani przypadnie połowa, natomiast teść i brat męża odziedziczą po jednej czwartej. Odmiennie wygląda natomiast sprawa dziedziczenia w odniesieniu do nieruchomości (a także rzeczy ruchomych), które nabyli Państwo po ślubie i które weszły do majątku wspólnego. Połowa tych dóbr należy do Pani, dziedziczeniu podlega zaś druga połowa, stanowiąca własność męża. I znowu Pani należy się z niej połowa, a teściowi i szwagrowi po jednej czwartej. Pani będzie więc miała prawo do trzech czwartych majątku zgromadzonego przez Panią i męża, a rodzina męża – do jednej czwartej.

Czy przeprowadzenie działu spadku jest potrzebne?

Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia konieczne będzie przeprowadzenie działu spadku w celu ustalenia, które przedmioty wchodzące w skład masy spadkowej przypadną Pani, a które – krewnym męża.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 41/2021 na str. 14 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody