StoryEditorWiadomości rolnicze

KE zablokuje unijne fundusze dla Polski. Polscy rolnicy nie dostaną dopłat?!

23.01.2022., 11:01h
Polska nie zamierza płacić kar za Turów ani za łamanie praworządności. KE zdecydowała więc, że pieniądze te odbierze z przysługujących Polsce funduszy. Czy polskim rolnikom grozi utrata dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW?

We wrześniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Termin zapłaty pierwszej transzy minął 18 stycznia. Polski rząd nie zamierza jednak płacić tej kary, podobnie zresztą jak nie zamierza płacić za łamanie praworządności przez Izbę Dyscyplinarną. 

Bruksela: kary będą potrącone z unijnych funduszy należnych Polsce

Ale Komisja Europejska zamierza wyegzekwować te pieniądze. W ubiegłym tygodniu wysłała Warszawie ostateczne wezwanie do zapłaty. Według agencji Reutera pierwsza transza opiewa na 70 mln euro. Jeśli w tym czasie Polska nie ureguluje rachunku, po 15 dniach KE zacznie potrącać te środki z unijnych funduszy przeznaczonych dla Polski. 

- Jeśli władze polskie nie dokonają płatności, KE ma solidne procedury, by odzyskać kary. To zostałoby zrobione poprzez potrącenie kwoty wymienionej w pierwszym wezwaniu do zapłaty z płatności, które kraje członkowskie otrzymują z budżetu UE – powiedział rzecznik KE Balazs Ujvari.

Dodał, że drugi list został wysłany 3 stycznia, więc 15-dniowy termin końcowy liczy się od momentu, w którym polskie władze potwierdziły jego otrzymanie.

Czy polskim rolnikom grozi utrata dopłat bezpośrednich i dotacji z PROW?

Z jakich środków Komisja Europejska potrąci kary? Tego jeszcze nie wiadomo, ale może to nastąpić np. z Funduszu Spójności lub unijnego budżetu na pierwszy filar polityki rolnej, a właśnie z tej puli do polskich rolników trafiają dopłaty bezpośrednie.

Czy oznacza to, że rolnicy ich nie otrzymają? Raczej nie, bo dopłaty bezpośrednie wypłacane są początkowo ze środków budżetu państwa, a KE zwraca tę należność w późniejszym terminie. Ponadto kwoty przeznaczone na dopłaty są znacznie wyższe.

Może na tym stracić jednak budżet państwa, bo zwrot będzie o tę kwotę uszczuplony. A jeśli w budżecie krajowym będzie zabezpieczona na ten cel rezerwa, to będzie z czego dołożyć, jeśli nie będzie… to mogą być jednak opóźnienia w wypłatach należnych rolnikom dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i dotacji z PROW.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

fot. A. Galus

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 03:22