Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy zakup produktów rolnych może być bez umowy?

Kategoria: Pieniądze i Prawo
Kiedy zakup produktów rolnych może być bez umowy?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 28.10.2019r.

Czy zakup produktów rolnych zawsze odbywa się na podstawie umowy? Czy są dopuszczalne jakieś wyjątki? - Te pytania nurtują zarówno producentów, jak i przetwórców i dystrybutorów płodów i produktów rolnych. Redakcyjni prawnicy rozwiewają wątpliwości.

r e k l a m a

Mam pytanie o zasady pisemności umów dotyczących zbywania produktów rolnych. Ponoć przepisy te się zmieniły. W jakich przypadkach nie potrzeba mieć takiej umowy? – zapytał jeden z prenumeratorów "Tygodnika Poradnika Rolniczego" w ramach bezpłatnych porad prawnych.

Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:

 

Według art. 38q ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, każde dostarczenie produktów rolnych takich, jak zboża, buraki cukrowe, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, tytoń, wołowina i cielęcina, mleko surowe, wieprzowina, baranina i kozina, jaja oraz mięso drobiowe, wymaga zawarcia umowy obejmującej jedną lub wiele dostaw. Warunek zawarcia pisemnej umowy jest spełniony również w przypadku zawarcia umowy w formie dokumentowej albo elektronicznej. 

Wyjątki od wymogu zawarcia umowy 

Powyższy wymóg nie dotyczy dostaw bezpośrednich i rolniczego handlu detalicznego oraz w przypadku, gdy producent rolny jest członkiem spółdzielni i dostarcza do niej produkty. Obowiązek zawierania umów nie dotyczy również, gdy rolnik należy do grupy producentów rolnych lub wstępnie uznanej lub uznanej grupy producentów owoców i warzyw i sprzedaje produkty rolne do tej grupy. Aczkolwiek statut lub umowa, lub umowa członkowska, powinny spełniać, w zależności od produktu, warunki przewidziane w przepisach unijnych.  

Kary dla producentów i przetwórców

Kontrola spełniania obowiązku zawierania umów leży w gestii dyrektora oddziału terenowego KOWR. W świetle art. 40i ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych, kto jako pierwszy nabywca będący przetwórcą lub dystrybutorem kupuje bez umowy produkty rolne podlega karze pieniężnej w wysokości 10% zapłaty za te produkty.

 

 

 

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody