pixabay
StoryEditorOwoce

Polskie truskawki już w marketach! Cena zwala z nóg

12.04.2024., 15:19h
Długo wyczekiwane krajowe nowalijki pojawiają się już na rynkach hurtowych oraz w sklepach. Wśród nich są także pierwsze truskawki. Okazuje się jednak, że chętni klienci muszą za nie zapłacić jak za złoto. Ile kosztują polskie truskawki w kwietniu 2024?

Polskie truskawki już w sprzedaży. Skąd pochodzą? 

W sklepach wielkopowierzchniowych truskawki można już kupić właściwie przez okrągły rok. Jednak krajowe owoce pojawiają się dopiero wiosną. Od 10 kwietnia można je kupić na przykład w sklepach sieci Biedronka. Przedstawiciele Jeronimo Martins zapewniają, że jest to produkt polski najwyższej jakości. Zaoferowanie go klientom stosunkowo wcześnie w sezonie jest możliwe dzięki strategii współpracy sieci z gospodarstwami rolnymi z Polski. 

- Współpraca z polskimi dostawcami pozwala nam co roku zwiększać dostępność pierwszej polskiej truskawki, już od pierwszych dni kwietnia - mówi Piotr Stępień, kupiec owoców w sieci Biedronka w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe. 

Ile owoców i warzyw dostarczają lokalni producenci? 

Biedronka podkreśla, że stawia na współpracę z lokalnymi producentami. Przedstawiciele przedsiębiorstwa szukają krajowych gospodarstw, w tym również mniejszych, rodzinnych firm i tam zaopatrują się w owoce i warzywa, które mogą być naturalnie produkowane w Polsce. W 2023 roku sieć współpracowała z około dwustoma dostawcami z całego kraju, którzy zaopatrzyli Biedronkę łącznie w 123 tys. ton produktów. 

Ile kosztują świeże truskawki w markecie? 

W ofercie sieci Biedronka znalazły się świeże polskie truskawki. Od 10 kwietnia można je kupić w cenie 10,49 zł za opakowanie 250 g. Oznacza to, że za 1 kg owoców cena wynosi 41,96 zł! Są to owoce odmiany Malling Centenary. Wyhodowano je na 2,5 hektarowej uprawie zlokalizowanej niedaleko Połańca w województwie świętokrzyskim. Z pewnością wysoka jakość oraz polska produkcja skuszą klientów, jednak cena pierwszych truskawek w tym roku jest całkiem spora. 

Przeczytaj także: Pierwsze nowalijki już na rynkach! Ile kosztują młode rzodkiewki, pomidory i botwina?

Ceny truskawek na rynkach hurtowych 

Truskawki dostępne są także na rynkach hurtowych. Warto jednak odnotować, że na giełdach nie pojawiły się jeszcze owoce z krajowych upraw. Podane ceny dotyczą więc truskawek z importu i przedstawiają się następująco: 

  • Łódź Zjazdowa: 12-13 zł/kg, 
  • Poznań Franowo: 14-15 zł/kg, 
  • Lublin Elizówka: 12-14 zł/kg, 
  • Bronisze: 14-16 zł/kg. 

Jedyną giełdą, gdzie 12 kwietnia sprzedawano w hurcie truskawki z Polski, jest Targ Piast we Wrocławiu. Tam ceny tego owocu wahają się od 20 do 28 zł/kg.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

źródło: wiadomościhandlowe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 18:04