Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Kowalczyk: powrotu do "Piątki dla zwierząt" w tamtej wersji nie będzie

Kowalczyk: powrotu do "Piątki dla zwierząt" w tamtej wersji nie będzie
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 30.11.2021r.

- Rząd jest za ochroną zwierząt, ja również - mówił na antenie Polskiego Radia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czy działania podejmowane na rzecz zwierząt znów mogą uderzyć w rolników?

W rozmowie z Polskim Radiem Henryk Kowalczyk poinformował, że rząd nie wróci do "Piątki dla zwierząt" w takim kształcie, o jakim dyskutowano.

r e k l a m a

– Ja również głosowałem przeciwko projektowi piątki dla zwierząt, uznając te dwa zapisy, czyli zakaz uboju rytualnego i odbieranie zwierząt przez organizacje ekologiczne, na tamtym etapie za zbyt niekorzystne dla rolnictwa – mówił Kowalczyk. Podkreślił jednak, że władzy zależy na dobrostanie zwierząt, dlatego rząd będzie podejmował działania, by ten dobrostan podnosić, jednak w innej formie, niż ta proponowana w kontrowersyjnym projekcie.

Dobrostan zwierząt: czego mogą się spodziewać rolnicy w nowej WPR?

r e k l a m a

Kowalczyk poinformował, że zmodyfikowane propozycje podnoszenia dobrostanu zwierząt pojawią się w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Poszczególne sprawy mają być regulowane rozporządzeniami, ponieważ, według ministra rolnictwa, kształt ustawy o ochronie zwierząt jest na tę chwilę wystarczający.

W nowym Planie przewidziano między innymi zwiększone dopłaty za utrzymywanie dobrostanu zwierząt.

– Rolnicy generalnie przecież chronią zwierzęta, więc naprawdę nie ma o co się martwić - mówił Kowalczyk. – Zdarzały się przypadki – i pewnie zdarzać się będą – jakichś patologii, i chcemy bardzo ściśle egzekwować te przepisy, które zaostrzają na przykład kary za znęcanie się nad zwierzętami – wyjaśniał.

Koniec z "Piątką dla zwierząt" już na dobre?

Wideo - Czy rolnikowi opłaca się fotowoltaika?

Idź do wideo

Proponowana przez PiS ustawa “Piątka dla zwierząt” wzbudzała ogromne kontrowersje nie tylko wśród rolników. Wypowiedź ministra Kowalczyka jasno wskazuje, że pomysł ustawy w omawianym dotąd kształcie został porzucony. Nie wiadomo jednak, czy dalsze działania rządu, promowane jako działania na rzecz zwierząt, nie okażą się wymierzone przeciw rolnikom.

Zuzanna Ćwiklińska, fot. MRiRW

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Płacisz tylko

279,00 zł SPRAWDŹ

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a