Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Hodowca spod Łukowa potrzebuje pomocy! Pożar pochłonął cały jego dorobek

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Hodowca spod Łukowa potrzebuje pomocy! Pożar pochłonął cały jego dorobek
Polskie mleko Pomoc po pożarze
Data publikacji 24.08.2021r.

10 sierpnia br. Rafał Goławski stracił dorobek życia swojego oraz rodziców. Pożar strawił budynki gospodarcze, takie jak: oborę, stodołę i garaż na maszyny, które łącznie miały powierzchnię ponad 1000 m2. Zdaniem świadków, ogień powstał od wyładowania atmosferycznego i rozprzestrzenił się błyskawicznie. Na szczęście podczas pożaru nie ucierpiał nikt z ludzi i nie zginęło żadne zwierzę.

Obora stodoła i garaż stanęły w płomieniach w jednej sekundzie

W oborze znajdowało się około 80 buhajów. Na szczęście dzięki determinacji i odwadze sąsiadów udało się uratować wszystkie zwierzęta. W gospodarstwie hodowane są także konie zimnokrwiste, które w tym czasie przebywały na pastwisku.

r e k l a m a

Wiedziałem, że ludzi stać na wiele dobrego, ale zaangażowanie tak wielu osób podczas gaszenia pożaru i sprzątania po nim przeszło moje wyobrażenia. Wszystkie trzy budynki: obora, stodoła i garaż, przylegały do siebie i momentalnie cały kompleks stanął w płomieniach. Dlatego bardzo dziękuję tym, którzy nie zważając na nic, rzucili się do ratowania zwierząt, dzięki czemu wszystkie ocalały – mówi Rafał Goławski.

r e k l a m a

Nieoceniona pomoc innych ludzi

Po pożarze cały czas zwracają się do nas ludzie niosący pomoc. Na miejscu był także wójt, który zainteresował się naszym nieszczęściem. Koledzy syna, nasi krewni, znajomi, sąsiedzi pomagają sprzątać pogorzelisko. Przyjechali także koledzy, którzy zajęli się naprawą Ursusa C-360. Ciągnik pracował z wozem paszowym i znacznie ucierpiał wskutek pożaru, ale mam nadzieję, że uda się go jeszcze uratować – mówi Andrzej Goławski, ojciec pana Rafała.

Straty rolnika są ogromne

Oprócz budynków gospodarczych hodowca stracił w ogniu nawozy mineralne, nasiona rzepaku i zbóż, siano, słomę oraz wiele maszyn.

Takie maszyny jak: ładowarka teleskopowa, prasa zwijająca, rozsiewacz nawozów sterowany komputerowo, kosiarka dyskowa, zakupione były w ubiegłym roku, a teraz został po nich tylko kredyt do spłaty. Ponadto spłonął duży opryskiwacz o pojemności 2,5 tys. litrów, glebogryzarka, kombajn i sadzarka do ziemniaków, dwie przyczepy. Paszowóz został nadpalony i mam nadzieję, że uda się go doprowadzić do stanu używalności. Można powiedzieć, że już wyszliśmy na prostą z rozwojem gospodarstwa. Mieliśmy potrzebne budynki i zmodernizowany park maszynowy. Zostało nam już tylko spokojnie pracować i spłacać resztę kredytów. Niestety, przed pożarem mieliśmy wszystko, a teraz nie mamy nic – mówi rozżalony pan Rafał.

Ogień błyskawicznie zajął duży kompleks budynków

  • Ogień błyskawicznie zajął duży kompleks budynków


W ciągu kilkunastu minut straciliśmy dorobek dwóch pokoleń – mówi pan Rafał

  • W ciągu kilkunastu minut straciliśmy dorobek dwóch pokoleń – mówi pan Rafał

Sprzątanie pogorzeliska wymaga sporo pracy

  • Sprzątanie pogorzeliska wymaga sporo pracy

– Najbardziej szkoda mi nowej ładowarki, która była bardzo przydatną maszyną w gospodarstwie – mówi pan Rafał

  • – Najbardziej szkoda mi nowej ładowarki, która była bardzo przydatną maszyną w gospodarstwie – mówi pan Rafał

Wybudowaliśmy garaż, żeby wszystkie maszyny schować pod dachem. Starałem się, żeby nic nigdy nie zostawić na deszczu. Niestety, zmarnowało się wszystko, co było w garażu. Na nieszczęście niedługo przed pożarem wciągnęliśmy do garażu nową ładowarką przyczepę z owsem. Jedynie kombajn zbożowy ocalał, gdyż w momencie wybuchu pożaru pracował na polu. Ocalał także jeden ciągnik, który nie był w garażu – mówi Andrzej Goławski.


Spłonęło także urządzenie do czyszczenia zboża, rzepak w big bagach, 4 tony saletry, mocznik, 4 tony fosforanu amonu, gniotownik, 2 mieszalniki, 2 śrutowniki ssąco-tłoczące. Strażacy stwierdzili, że przy większym wietrze mogłoby nie udać się uratować domu, który stoi dosyć blisko od miejsca pożaru – dodaje Rafał Goławski.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a