Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Inhibitor metanu Bovaer jest już testowany w Europie

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Inhibitor metanu Bovaer jest już testowany w Europie
Polskie mleko Wiadomości
Data publikacji 10.05.2022r.

Na łamach naszego tygodnika pisaliśmy już o innowacyjnym i – co ważne – bezpiecznym preparacie pod nazwą Bovaer, którego dodatek do dawki paszowej przyczynia się do zmniejszenia emisji metanu z krów mlecznych średnio o około 30%. Na początku 2022 roku preparat otrzymał homologację UE.

Arla zbada skład mleka od krów, które otrzymywały dodatek paszowy Bovaer

Największa skandynawska spółdzielnia mleczarska Arla rozpoczyna pilotażowy projekt właśnie z inhibitorem metanu Bovaer. W projekcie Arli, który realizowany będzie latem i jesienią uczestniczy około pięćdziesięciu hodowców bydła mlecznego z Danii, Niemiec i Szwecji. W gospodarstwach tych utrzymywanych jest łącznie około 10 000 krów mlecznych. Arla porówna skład mleka z tych ferm ze składem mleka z gospodarstwa, które nie stosują dodatku. Jeśli wyniki projektu pilotażowego będą pozytywne, będzie on kontynuowany w 2023 r. i powiększony do 20 000 krów.

Arla ma nadzieję, że zastosowanie inhibitora metanu Bovaer może przyczynić się do realizacji ambitnych celów znacznego zmniejszenia śladu węglowego mleka w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

r e k l a m a

Swoje badania nad innowacyjnym inhibitorem metanu prowadzi też FrieslandCampina

Około 1,5 miesiąca temu, pilotażowy projekt z firmą Bovaer rozpoczęła firma FrieslandCampina, obejmując nim 200 gospodarstw mlecznych w Holandii. Podczas pilotażu uczestniczące gospodarstwa mleczne będą żywić krowy preparatem Bovaer, przez okres sześciu miesięcy i będzie dodawany do paszy przez dostawcę pasz. Oczywiście o wynikach tego pilotażowego projektu będziemy informować.

Beata Dąbrowska
fot. Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 19-20/2022 na str. 75. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: Obajtek może rozwiązać problem zboża sprowadzonego z Ukrainy"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a