Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak prezes OSP zarządza stadem ponad 60 sztuk bydła?

Jak prezes OSP zarządza stadem ponad 60 sztuk bydła?
Polskie mleko Zarządzanie gospodarstwem
Data publikacji 26.07.2020r.

O mlecznym gospodarstwie Bożeny i Janusza Marcinkowskich z pewnością można powiedzieć, że jest typowe, rodzinne, w którym pracę na roli łączy się z działalnością na rzecz lokalnej społeczności. Pracują w nim już trzy pokolenia i to od decyzji następców zależeć będzie jego dalszy rozwój.

Prezes OSP i mleczarz w jednym

Janusz Marcinkowski jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrskiej Kolonii, jego zastępcą jest zięć Paweł Piotrowski, który pracę w gospodarstwie łączy z zawodową. Jest kierowcą odbierającym mleko z gospodarstw produkujących dla zakładu Polmlek – Raciąż.

r e k l a m a

Kiedy wydarzy się jakieś nieszczęście, nasi mężczyźni „rzucają” pracę i biegną na pomoc poszkodowanym i wówczas zastąpić ich muszą tylko kobiety – z uśmiechem stwierdziła Bożena Marcinkowska.– A jest nas aż 5: ja, córka i trzy wnuczki.

O inwestycjach będą myśleć następcy

A jest tutaj przy czym pracować. W gospodarstwie utrzymywane są obecnie 62 sztuki bydła, z czego połowę stanowią krowy mleczne.

r e k l a m a

Jeszcze do niedawna pogłowie było większe, jednak brak miejsca sprawił, że zrezygnowaliśmy z opasu buhajków i przeprowadziliśmy selekcję mlecznego stada. Pod względem obsady zwierząt doszliśmy więc do przysłowiowej ściany i jako powoli ustępujące pokolenie, większych inwestycji w tej kwestii nie planujemy. O nich myśleć będą już młodzi – poinformował Janusz Marcinkowski.

Kiedyś w rozrodzie korzystaliśmy wyłącznie z nasienia buhajów hf, przekonaliśmy się jednak, że do naszych warunków niekoniecznie nadają się te delikatne i wymagające zwierzęta, dlatego zdecydowaliśmy się na krzyżowanie z rasą mleczny simental – tłumaczył pan Janusz.

Od początku bieżącego roku rozrodem stada zajmuje się zięć – Paweł Piotrowski.

To dopiero początek moich inseminacyjnych umiejętności, które wymagają jednak wprawy i doskonalenia – skromnie zaznaczył pan Paweł, dodając, że najważniejsze jest, że w oborze są już pierwsze samodzielnie zacielone sztuki.

Nasienie seksowane wyłącznie dla jałówek

W inseminacji młody gospodarz wykorzystuje również nasienie seksowane, którym kryje wyłącznie jałówki.

Próbowałem kryć krowy, jednak zdecydowanie trudniej zacielają się takim nasieniem i ostatecznie z pomysłu zrezygnowałem – mówi rolnik.

Zapewnienie jak największej ilości cieliczek to działanie mające przede wszystkim na celu odmłodzenie stada. Dość powiedzieć, że najstarsza sztuka ma aż 11 lat.


  • Bożena i Janusz Marcinkowscy (na zdjęciu z prawej) z pomocą córki Katarzyny i zięcia Pawła Piotrowskich, jak również wnuczek: Natalki, Beatki i Dorotki, prowadzą rodzinne gospodarstwo mleczne w miejscowości Dobrska Kolonia (gmina Raciąż). Rolnicy uprawiają 37 ha, z czego tylko 3 ha są dzierżawione. Na 10 ha uprawiana jest kukurydza, 6 ha zajmują łąki, a pozostałe grunty obsiewane są zbożami: pszenicą, mieszankami zbożowymi i pszenżytem przeznaczonym dla bydła.

    Rolnicy są dostawcami GK Polmlek – Raciąż Sp. z o.o., do której sprzedają obecnie ok. 17 tysięcy litrów mleka miesięcznie
Rozbudowana przed laty uwięziowa obora wypełniona jest do ostatniego miejsca. W trosce o dobrostan zwierząt na stanowiskach obficie ścielonych słomą hodowcy zdecydowali się zastosować gumowe maty
  • Rozbudowana przed laty uwięziowa obora wypełniona jest do ostatniego miejsca. W trosce o dobrostan zwierząt na stanowiskach obficie ścielonych słomą hodowcy zdecydowali się zastosować gumowe maty

Pasze zadawane ręcznie

Stado utrzymywane jest w oborze uwięziowej, wyposażonej w dojarkę przewodową oraz wyciągi do obornika, w której przebywa przez cały rok, gdyż hodowcy nie mają możliwości jego pastwiskowania. Około 8 lat temu obiekt został rozbudowany i wydłużony o dodatkowe 11 m. Dzięki tym działaniom obora zwiększyła się o 20 nowych stanowisk. Niestety, korytarze paszowe znajdują się przy ścianach bocznych, więc praktycznie niemożliwe jest korzystanie z wozu paszowego.

Nasza obora jest nawet za wąska – ma zaledwie 11 m szerokości – by mógł powstać w niej centralny korytarz paszowy, po którym bez problemu poruszał by się paszowóz – dodał Janusz Marcinkowski.

Hodowcom nie pozostaje więc nic innego jak ręczne zadawanie wszystkich pasz. Kiszonka z kukurydzy przechowywana jest w silosach, natomiast sianokiszonki konserwowane są w balotach. Mieszanka treściwa wykonywana jest we własnym mieszalniku, na bazie śruty rzepakowej i kukurydzianej, wzbogacona o konieczne dodatki paszowe.


Ta wyciągarka do rozdrabniania balotów z sianokiszonką, to patent podpatrzony w naszym tygodniku, którego Marcinkowscy i Piotrowscy są wiernymi Czytelnikami
  • Ta wyciągarka do rozdrabniania balotów z sianokiszonką, to patent podpatrzony w naszym tygodniku, którego Marcinkowscy i Piotrowscy są wiernymi Czytelnikami

Gdy zapytałam państwa Marcinkowskich, czy gospodarstwo ma szanse na dalszy rozwój, zgodnie odpowiedzieli, że wszystko zależeć będzie od kolejnego pokolenia.

Sądzę, że córka z zięciem widzą, iż współpracujemy z dobrym podmiotem skupowym, który zapewnia rolnikom pomoc i stabilizację finansową. Mamy więc nadzieję, że zechcą kontynuować – prowadzoną przez długie lata – produkcję mleka.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a