Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak zalety i wady mają trójrasowe krzyżówki bydła hf x simental x montbeliarde?

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Jak zalety i wady mają trójrasowe krzyżówki bydła hf x simental x montbeliarde?
Polskie mleko Rasy bydła
Data publikacji 18.08.2022r.

Najpierw przekrzyżowali hf-a z simentalem mlecznym, a potem te sztuki mieszańcowe pokryli montbeliardem uzyskując krzyżówki trójrasowe o udziale 25% rasy hf, 25% simentala mlecznego i 50% montbeliarda.

Krzyżówki HF x monbeliarde x simental: czym charakteryzują się takie krowy?

- Te krzyżówki mają znacznie zdrowsze nogi i racice w porównaniu z hf-ami. Ponadto są mniej wymagające pod względem paszowym, lepiej wykorzystują pasze objętościowe. Gdyby była taka konieczność to wyżywiłyby się na samym pastwisku. Nie można im podawać aż tak dużych dawek paszy treściwej jak hf-om, bo wtedy będą zbyt zapasione – powiedział Krzysztof Makarewicz, dodając że oczywiście czystorasowe hf-y dadzą więcej mleka, ale nie są tak bezproblemowe jak krzyżówki. Poza tym mieszańce żyją znacznie dłużej, czego dowodem jest niedawno wybrakowana krowa hf x simental mająca 18 lat. Była to najstarsza sztuka z tej obory.

Krzysztof Makarewicz to młody hodowca, który zdecydował się przejąć gospodarstwo po swoim wujostwie Urszuli i Zbigniewie Wencek oraz rodzicach Marku i Małgorzacie Makarewiczach. Jeszcze wcześniej gospodarstwo to prowadził jego dziadek Ryszard Makarewicz, który teraz na zasłużonej emeryturze pełni funkcje sołtysa wsi Świdry. Co ciekawe Urszula Wencek jest siostrą Marka Makarewicza, a Zbigniew Wencek to brat Małgorzaty Makarewicz. Marek Makarewicz jest dwuzawodowcem i pracuje również jako policjant. Można się pokusić o stwierdzenie, że przy takiej rodzinnej współpracy nie brakuje rak do pracy.

Trójrasowe krzyżówki hf x simental mleczny x montbeliarde

  • Trójrasowe krzyżówki hf x simental mleczny x montbeliarde

r e k l a m a

Hf-ki z Niemiec

Oprócz krzyżówek w stadzie jest też wiele hf-ów. Wszak rolnicy całkiem niedawno wybudowali oborę, na której zasiedlenie dokupili krowy rasy hf z Niemiec. Niektóre z nich to prawdziwe rekordzistki pod względem wydajności.

- Nową oborę uwięziową użytkujemy od grudnia. To obiekt na 59 krów dojnych, długi na ponad 40 m. Stół paszowy ma szerokość 4 m, a wymiary legowisk to 1,2 x 1,8 m. Krowy zasuszone i jałówki w sezonie letnim korzystają z pastwisk, a na zimę schodzą do starszych budynków oraz jałownika mającego formę hali tunelowej – wyjaśnił Zbigniew Wencek.

Rolnicy zdecydowali się na system bezściołowy z matami legowiskowymi, za którymi znajdują się ruszta w postaci metalowej kraty. Za takim rozwiązaniem przemawiała mniejsza pracochłonność i mniejsze zużycie słomy. Dój odbywa się przy pomocy dojarki przewodowej GEA wyposażonej w 9 aparatów udojowych z najwyższej dostępnej półki w oborach uwięziowych.

Nad stołem paszowym znajduje się świetlik kalenicowy, będący zwieńczeniem budynku o stalowej konstrukcji słupowej

  • Nad stołem paszowym znajduje się świetlik kalenicowy, będący zwieńczeniem budynku o stalowej konstrukcji słupowej
Senior rodziny Ryszard Makarewicz
  • Senior rodziny Ryszard Makarewicz

Wraz z oborą jest TMR

Nowa obora dała możliwość wprowadzenia żywienia jednolitą dawką TMR, dzięki czemu krowy nie sortują paszy treściwej, co przyczyniło się do ograniczenia występowania kwasicy żwacza.

- Zakupilismy wóz paszowy Pecon Biga o pojemności 13 m3 z jednym ślimakiem pionowym, z którego pracy póki co jesteśmy zadowoleni. W skład TMR-u dla krów dojnych wchodzą: kiszonka z kukurydzy, kiszonka z lucerny, śruty zbożowe, koncentrat białkowy, dodatki mineralno-witaminowe oraz bufor – powiedział Krzysztof Makarewicz.

Rolnicy skorzystali z dofinansowania w ramach PROW na budowę i wyposażenie nowej obory i są na etapie rozliczenia z ARiMR. Nie ukrywają, że takie wsparcie jest potrzebne zwłaszcza patrząc na obecnie bardzo wysokie koszty inwestycji budowlanych podobnie nowoczesnego wyposażenia.

 Konstrukcję stalową udało nam się jeszcze zakupić przed drastycznymi podwyżkami cen, ale w końcowym etapie inwestycji mocno odczuliśmy szaleństwo cenowe – przyznał Krzysztof Makarewicz.

Krzysztof Makarewicz codziennie sporządza dawkę TMR i korzysta z drabinki inspekcyjnej, w celu kontroli stopnia wymieszania pasz

  • Krzysztof Makarewicz codziennie sporządza dawkę TMR i korzysta z drabinki inspekcyjnej, w celu kontroli stopnia wymieszania pasz

r e k l a m a

100% cieliczek po nasieniu seksowanym

Zabiegi inseminacji już od 15 lat wykonuje Zbigniew Wencek czyli od momentu ukończenia kursu inseminatorskiego organizowanego przez SHiUZ Bydgoszcze w swoim oddziale w Olecku.

- Nie ponosząc kosztów usługi inseminacji staramy się nie oszczędzać na nasieniu i dobieramy buhaje z górnej półki. Ponadto będąc prawie cały dzień na gospodarstwie, łatwiej jest mi dobrać odpowiedni moment krycia niż inseminatorowi z zewnątrz. Nasienie zamawiamy ze SHiUZ-u Bydgoszcz, również seksowane i co ciekawe jeszcze nie było przypadku, aby po nasieniu seksowanym urodził się byczek. Średnio na skuteczne zacielenie zużywamy 2 porcje nasienia – stwierdził Zbigniew Wencek.

Rolnicy za pośrednictwem OSM Olecko prenumerują "Tygodnik Poradnik Rolniczy", który czyta cała rodzina.

- Jeśli pijemy kawę to przeważnie czytamy "Tygodnik Poradnik Rolniczy", w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Są porady, reportaże z bardzo różnych gospodarstw, z którymi możemy się porównać, jest nawet rozrywka – powiedziała Urszula Wencek, dodając, że mleko zawsze i to już od kilku pokoleń dostarczają do OSM Olecko i są zadowoleni ze wspołpracy ze swoją mleczarnią.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 56. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a