Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie korzyści daje zakup paszowozu?

Jakie korzyści daje zakup paszowozu?
Polskie mleko Maszyny
Data publikacji 19.03.2019r.

2 lata temu Krystyna i Tadeusz Jakubikowie zakupili wóz paszowy i – jak twierdzą – była to najbardziej udana inwestycja w gospodarstwie. Zastosowanie wozu sprawiło, że gospodarze mają mniej pracy oraz mniej problemów zdrowotnych w stadzie, dlatego polecają maszynę wszystkim hodowcom, którzy mają odpowiednie korytarze paszowe w oborze.

Najlepsza inwestycja? Wóz paszowy

Budynek inwentarski w gospodarstwie państwa Jakubików powstawał etapami. We wszystkich częściach obory znajdują się 64 stanowiska ścielone słomą. Najstarsza część pochodzi z lat 70. Od tamtej pory obora była kilkukrotnie modernizowana i rozbudowywana. Ostatnią część dobudowano w 2010 roku. Znajduje się w niej 10 stanowisk i pierwotnie miały być one przeznaczone jedynie dla młodzieży żeńskiej. Po pewnym czasie jałówki musiały ustąpić miejsca krowom.

r e k l a m a

Gospodarze chcąc usprawnić prace przy obsłudze bydła, zakupili wóz paszowy BVL o pojemności 10 m3, a nieco później ładowarkę.

Teraz zadawanie pasz jest lżejsze, jednak najważniejsza jest poprawa zdrowotności stada. Po wprowadzeniu wozu paszowego skończyły się problemy z ketozą i innymi chorobami metabolicznymi. Dzięki temu mniej pieniędzy wydajemy na leczenie zwierząt. Hodowcy, którzy nie używali jeszcze wozu paszowego w swoim gospodarstwie nie mają świadomości, ile korzyści z niego płynie. Miks z wozu jest lepiej pobierany, krowy nie sortują paszy i zjadają wszystko to co chcemy, by znalazło się w dawce. Po wprowadzeniu wozu paszowego wzrosła także wydajność mleczna naszego stada – mówi Tadeusz Jakubik.

r e k l a m a

W skład miksu wchodzi: pasza treściwa, kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka. Ponadto dwa razy dziennie krowy premiowane są gotową mieszanką treściwą zadawaną ręcznie. Niestety, nie we wszystkich dobudówkach mieści się wóz. Tam gdzie jest wąski korytarz paszowy hodowca rozwozi PMR taczką. W przyszłości planuje jednak zmechanizować rozwożenie paszy w wąskich korytarzach poprzez zakup miniładowarki.


Tam gdzie nie może wjechać paszowóz, wkrótce dotrze miniładowarka
  • Tam gdzie nie może wjechać paszowóz, wkrótce dotrze miniładowarka
Od jakiegoś czasu część urodzonych w gospodarstwie byczków pozostawiamy do opasu, który pozwala na uzyskanie dodatkowego dochodu. Opasy są pewnym zabezpieczeniem na ewentualny kryzys na rynku mleka. Niestety, ostatnie załamanie na rynku żywca wołowego dużo dało nam do myślenia. Mamy ograniczoną ilość stanowisk w oborze i tak naprawdę, buhaje utrzymywane są na stanowiskach, które moglibyśmy przeznaczyć dla krów. Zamieniając 10 opasów na krowy mielibyśmy dodatkową, znaczną ilość mleka i jeszcze cielę od każdej krowy. W związku z tym, jeśli nie rozbudujemy obory, to być może zastąpimy byki krowami. Naszym celem jest stado 50 krów mlecznych. Wykorzystując to, że w ostatnim czasie urodziło nam się więcej jałówek, szybko możemy zwiększyć stado. Problemem będzie tylko miejsce w oborze. Dlatego zrezygnujemy z opasów lub rozbudujemy obiekt. Najlepszym rozwiązaniem byłaby w przyszłości budowa nowej obory, ale zobaczymy jak się wszystko ułoży – wyjaśnia Tadeusz Jakubik.

Hodowca podkreśla, że największym problemem w gospodarstwie są szkody wyrządzane przez dziki.

Na początku uprawialiśmy 6 ha kukurydzy. Później areał tej rośliny zwiększyliśmy do 11 ha i przydałoby się jeszcze więcej, ale ze względu na dziki nie na każdym polu możemy ją wysiewać. Dziki bardzo dają się we znaki również na łąkach, które od jesieni 2018 roku są intensywnie niszczone – mówi hodowca.


Zdaniem Tadeusza Jakubika, wóz paszowy pozwala także zredukować koszty leczenia krów
  • Zdaniem Tadeusza Jakubika, wóz paszowy pozwala także zredukować koszty leczenia krów
Stado jeszcze nie jest objęte oceną użytkowości mlecznej, ale hodowcy poważnie rozważają skorzystanie z tej usługi.

Mielibyśmy informacje o naszych krowach, a te pozwoliłyby jeszcze lepiej dopracować dawkę żywieniową – mówią Jakubikowie.

Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a