Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mimo afery mlecznej i koronawirusa SM Gostyń bije rekordy sprzedaży

Paweł Mikos
Kategoria: Polskie mleko
Mimo afery mlecznej i koronawirusa SM Gostyń bije rekordy sprzedaży
Polskie mleko Policja
Data publikacji 16.07.2020r.

Śledczy zatrzymali kolejne osoby w związku z oszustwami na dostarczaniu mleka do Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu., w tym na dolewaniu wody do mleka. Wśród zatrzymanych są zarówno pracownicy mleczarni, jak i rolnicy oraz członek rady nadzorczej. Mimo afery oraz koronawirusa gostyńska spółdzielnia notuje rekordową sprzedaż produktów.

Policja postawiła zarzuty dla 11 osób w związku z dolewaniem wody do mleka

W środę 15 lipca 2020 roku Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu poinformowała, że jej funkcjonariusze w porozumieniu z poznańską prokuraturą zatrzymało kolejne osoby w związku z nieprawidłowościami w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

Zarzuty usłyszało kolejnych jedenaście osób. Wśród tych osób są zarówno rolnicy dostarczający mleko, jak i pracownicy spółdzielni. Zatrzymany został także członek Rady Nadzorczej Spółdzielni – informuje mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy KWP w Poznaniu.

 

r e k l a m a

Kara 10 lat więzienia za aferę mleczną w SM Gostyń

– Mogę potwierdzić, że policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zatrzymali na terenie zakładu jednego z wieloletnich kierowców – powiedział Grzegorz Grzeszkowiak, prezes SM w Gostyniu. – Nie jest to jakaś nowa sprawa, tylko jest to kontynuacja śledztwa jakie jest prowadzone od połowy 2019 roku, a które było zawieszone ze względu na epidemię koronawirusa – dodaje szef gostyńskiej mleczarni.

Przypomnijmy, że już we wrześniu 2019 r. zarzuty za udział w oszustwie na szkodę SM Gostyń usłyszało 11 osób, wśród nich m.in. kierowcy i pracownicy spółdzielni oraz dostawcy mleka.

–  Dotychczas materiały dowodowe i zarzuty objęły łącznie dwadzieścia dwie osoby. Większość osób podejrzanych w tej sprawie przyznała się do oszustwa. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 10 lat więzienia – dodaje Andrzej Borowiak.

 

Jak dochodziło do oszukiwania spółdzielni na dostawach mleka?

Na czym polegało oszustwo? Miało ono dwa różne oblicza. W pierwszej sytuacji do cysterny, która odbierała mleko z gospodarstwa jednego z oszustów była dolewana woda. W ten sposób oszukiwano na ilości dostarczonego mleka.  Podczas jednej kontroli okazało się, że na 1500 litrów w cysternie znajdowało się aż 360 litrów wody. 

Druga metoda fałszowania polegała na manipulowaniu urządzeniami do pomiaru ilości odebranego mleka. We wrześniu 2019 roku śledczy ujawnili w 4 cysternach urządzenia, które mogły służyć do fałszowania wskazań liczników.

Jednak dokładne wyjaśnienie mechanizmu działania oszustów było możliwe tylko dzięki przeszukaniu szafek kierowców przez policjantów oraz podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych. 

 

r e k l a m a

Przeciętnie dostawca mleka do SM Gostyń przez oszustów tracił nawet 14 tys. złotych

– Według informacji zebranych przez policjantów podejrzani powiązani w różnych konfiguracjach personalnych mogli działać w ten sposób kilka lat. Straty wyrządzone spółdzielni mogą sięgnąć kilku milionów złotych – podaje Andrzej Borowiak.

Z wyliczeń zarządu SM Gostyń wynika, że na dolewaniu wody do mleka każdy rolnik, który dostarcza mleko do spółdzielni tracił do 7 groszy na litrze. Oznacza to, że przeciętnie członek SM, który rocznie odstawia 200 tys. litrów mleka, przez oszustów tracił nawet 14 tys. zł.

Z jednej strony taka skala oszustwa jest przerażająca. Jednak warto także zwrócić uwagę, że łącznie zarzuty usłyszało jak do tej pory 22 osoby, a w gostyńskiej mleczarni pracuje około 450 osób, a ponad 1100 rolników dostarcza do niej mleko. 

 

Mimo afery, SM Gostyń rozwija się doskonale

Co ważne, oszustwo nie odbiło się zdolnościach sprzedażowych Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Choć 2019 rok nie był łatwy dla branży, to gostyńska spółdzielnia wypracowała znaczny zysk, co pozwoliło na wypłacenie w grudniu 2019 roku premii dla członków SM.

­– Zysk za 2019 rok przekroczył kwotę 3,4 mln złotych – informuje Grzegorz Grzeszkowiak.

Imponuje także dynamika w skupie mleka, która wynosi 108,5%.

Pomimo epidemii koronawirusa, notujemy rekordowo wysoką sprzedaż naszych produktów. Sprzedaż w I kwartale 2020 roku była najwyższa w całej historii naszej spółdzielni – dodaje prezes SM Gostyń.

Prezes Grzeszkowiak zapewnia, że spółdzielnia nie ma żadnego problemu zarówno ze sprzedażą krajową, jak i z eksportem. Dotyczy to tak produktów mlecznych w proszku, jak i masła oraz zagęszczonego mleka.

 

SM Gostyń ma w planach rozwój linii do produkcji sera

Od stycznia w Gostyniu działa także nowa linia do produkcji serów krótkodojrzewających i mleczarnia zamierzą ją rozwijać.  Obecnie produkuje ser w blokach po 16 i 8 kg. Ale ze względu na zapotrzebowanie zgłaszane przez hurtownie, z którymi współpracuje SM Gostyń, produkowany jest także ser o wadze ok 750-800 gram. W dalszych planach spółdzielni jest budowa linii do konfekcjonowania sera.

O tym jak dokładnie był dla gostyńskiej spółdzielni cały 2019 rok i pierwsza połowa 2020 roku oraz jakie są plany na rozwój firmy, członkowie SM Gostyń będą mogli przekonać się w czwartek 30 lipca 2020 roku, na kiedy została zaplanowane Walne.

 

Paweł Mikos

Fot. Paweł Mikos

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a