Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowość na rynku polskim - REDX, czyli nasienie seksowane buhajów nrf

Kategoria: Polskie mleko
Nowość na rynku polskim - REDX, czyli nasienie seksowane buhajów nrf
Polskie mleko rozród krów
Data publikacji 11.01.2020r.

Już w pierwszym kwartale 2020 roku, na polskim rynku pojawi się nasienie seksowane buhajów rasy norweskiej czerwonej. REDXTM to nowy produkt norweskiej firmy Geno, który w Polsce będzie dostępny wyłącznie za pośrednictwem firmy PH Konrad.

Nie od dziś wiadomo, że rasa norweska czerwona to jedna z najzdrowszych i najbardziej płodnych ras mlecznych na świecie. W Polsce pojawiła się już kilkanaście lat temu. Początkowo zalecana jako „sposób” na problemy z rozrodem, dziś rasa norweska czerwona coraz częściej jest świadomie wybierana przez hodowców do krzyżowania międzyrasowego z holsztynami.

Bardziej płodne i zdrowe

r e k l a m a

Połączenie tych dwóch ras daje niesamowite efekty, o czym przekonują przeprowadzane regularnie badania terenowe. Potwierdzono, że przy krzyżowaniu rotacyjnym hoxnrf uzyskujemy zwierzęta, które w porównaniu do czystorasowych holsztynów są dużo bardziej płodne i zdrowe. Dzięki poprawie tych cech, liczba dni otwartych się zmniejsza, zwierzę szybciej zaczyna produkcję i dłużej pozostaje w stadzie. A to przekłada się na bezpośredni zysk dla hodowcy. Niektórzy pewnie zwrócą uwagę na niższą wydajność mleka u rasy norweskiej czerwonej. Słusznie, czystorasowe nrf-y dają mniej mleka. Niemniej jednak, krzyżówki hoxnrf nie odbiegają znacznie w swojej produkcji od czystorasowych hf-ów. Za to mleko krzyżówek jest bogatsze w suchą masę i charakteryzuje się dużo wyższą zawartością tłuszczu i białka. Mimo niższego litrażu, wydajność tłuszczu i białka nieraz jest wyższa niż u czystorasowych holsztynów, a to z kolei jest opłacalne zwłaszcza dla hodowców, u których wysokie parametry mleka są dodatkowo premiowane w mleczarniach.

Postęp i opłacalność

Nasienie seksowane REDXTM to minimum 2 miliony plemników w słomce, 90% średniego wskaźnika zacieleń w porównaniu do nasienia konwencjonalnego i 85% szansy na urodzenie się jałówki. To co wyróżnia REDXTM, to inteligentna technologia produkcji. Procesy, którym poddawane jest nasienie są bardzo delikatne dla komórek rozrodczych, co sprawia, że nasienie seksowane można uzyskać od niemal każdego buhaja, a jego jakość jest naprawdę wysoka.

r e k l a m a

Pojawienie się na rynku polskim nasienia seksowanego buhajów rasy norweskiej czerwonej daje nowe możliwości. Od 2020 roku krzyżowanie międzyrasowe hoxnrf nabiera nowego znaczenia. Połączenie wysokiej płodności i zdrowotności mieszańców z doskonałej jakości nasieniem seksowanym gwarantuje szybszy postęp genetyczny i wzrost opłacalności produkcji.

Oprac. Beata Dąbrowska 
Zdjęcie: Archiwum TPR

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: nowa metoda pacyfikowania rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a